Logopeda potrzebny od zaraz? Zapraszam do kontaktu!

Poniżej znajdziecie listę sześciu czynników sprzyjających swobodnemu rozwojowi mowy Waszego dziecka.

1. Czytanie książek

Głośne czytanie dziecku na dobranoc to konieczność. Przysłowiowe dwadzieścia minut dziennie – codziennie doskonale wpłynie na pogłębienie słownictwa, pobudzi ciekawość oraz rozwinie wyobraźnię. Głośne czytanie jest także doskonałym sposobem na utrwalanie poprawnej gramatyki i składni. Książki są skarbnicą wiedzy, gwarancją wychowania dziecka samodzielnie myślącego, które potrafi odróżnić dobro od zła.

2. Nazywanie przedmiotów

Dobrym sposobem na utrwalanie słownictwa u małych dzieci jest nazywanie przez rodzica codziennych przedmiotów i wykonywanych czynności. Znajdując się z dzieckiem np. na spacerze, dajmy mu do rączki liść czy patyk nazywając go. Dziecko za pomocą zmysłu słuchu i dotyku szybciej utrwali sobie nowe dla niego słowo. Do nazewnictwa warto wykorzystywać przedmioty, którymi dziecko samo się zainteresowało.

3.  Motywacja do mówienia

Dziecko, dla którego komunikowanie się z drugą osobą nie ma sensu, nie będzie mówić. Pomimo młodego wieku Waszego dziecka, nie zapominajcie o tym, że komunikację należy wspierać.

Umiejętne zadawanie pytań Waszym pociechom jest niczym klucz otwierający drzwi do nowych możliwości. Dlaczego powinniśmy zadawać dziecku pytania? Odpowiedź jest prosta. Rozwijamy w ten sposób jego kreatywność, ćwiczymy myślenie, budujemy relację.

4. Ruch

Ruch motoryczny dzieli się na dwie kategorie motorykę małą i dużą. Mała dotyczy sprawności dłoni i palców. Rozwinąć ją można poprzez aktywności ruchowe takie jak rysowanie, lepienie z plasteliny czy zapinanie guzików. Duża z kolei dotyczy sprawności całego ciała. Związane są z nią takie aktywności jak skakanie, gra w piłkę czy pokonywanie przeszkód.
Rozwój motoryczny wiąże się ściśle z rozwojem mowy, dlatego schowajcie tablet i każcie Waszym dzieciom wyjść na podwórko i trochę się ruszać.

5. Technika karmienia

a. Karmienie piersią nie może odbywać się na leżąco. Należy również uważać, aby brodawka nie wysuwała się maluszkowi z ust.
b. Kiedy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć należy wyeliminować butelkę i wprowadzić karmienie przy pomocy łyżeczki. Podawany posiłek wraz ze wzrostem dziecka powinien zmieniać swoją konsystencję z papkowatej na gęstą i grudkowatą. Następnie pozwalamy dziecku na gryzienie i żucie. Rozwijamy w ten sposób jego artykulatory. Nie należy wycierać łyżeczki o górną wargę dziecka.

6. Podejście rodzica

Czasami zdarzają się rodzice, którzy narzucają dziecku swoje racje. Nie pytają o zdanie, samodzielnie podejmując za dziecko nawet najmniejsze decyzje. Dziecko może stać się wówczas niepewne i wyciszone. Z czasem może nawet przestać mówić. Warto podejść do własnego dziecka w sposób niedyrektywny, zabieg ten jest sposobem do rozwoju zdrowej komunikacji.

Zobacz film: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

4.6/5 - (20 votes)

Zobacz znacznie więcej na kanale YouTube!