Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Coraz więcej dzieci zmaga się z problemem przerośniętych migdałków, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tematu migdałów podjęłam się w artykule „Przerośnięte migdały przyczyną wad wymowy„, gdzie opisałam dokładnie na czym polega problem i jakie może nieść za sobą konsekwencje. Temat możecie także zgłębić czytając artykuł „Czy oddychanie ustami powinno być niepokojące?„, gdzie opisuję dokładnie jak zaburzony tor oddechowy wpływa na rozwój nieprawidłowości w obrębie aparatu artykulacyjnego. Tyle tytułem wstępu. W dzisiejszym artykule chciałabym skupić się na adenotomii, czyli zabiegu polegającemu na usunięciu trzeciego migdałka.

Wielu rodziców zwleka z decyzją o usunięciu migdałów nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. Niestety im dłużej rodzic zwleka z interwencje, tym większą krzywdę wyrządza swojemu dziecku. Warto na początek skonsultować się z dobrym laryngologiem dziecięcym, który rzetelnie doradzi rodzicom jakie kroki powinni podjąć i wyeliminuje problem małego pacjenta. Pod lupę branych jest wiele aspektów. Laryngolodzy wyróżniają dwa rodzaje wskazań do zabiegu – względne min. nawracające infekcje i bezwzględne min. niedrożność noso-gardła.

Jak długo trwa zabieg adenotomii?

Adenotomia to zabieg chirurgiczny wykonywany jednego dnia. Następnie pacjent przechodzi krótki okres rekonwalescencji (zgodnie z zaleceniami lekarza) i wraca do codziennych zajęć.

Jestem po zabiegu, co dalej?

Z logopedycznego punktu widzenia (jeśli migdał był przerośnięty przez długi czas), do zrobienia jest naprawdę wiele. Poniżej wymienię kilka najistotniejszych konsekwencji długotrwałej dysfunkcji spowodowanej przerostem.

  1. Obniżone napięcie mięśniowe mięśnia okrężnego warg
  2. Wiotkość mięśni policzkowych
  3. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka
  4. Otwarta buzia
  5. Wady wymowy
  6. Zaburzenia gospodarowania powietrzem
  7. Wady zgryzu

Na kilku pierwszych zajęciach logopeda skupia się między innymi na wzmocnieniu artykulatorów dziecka. BARDZO istotne jest, aby dziecko nauczyło się trzymać język w prawidłowej pozycji spoczynkowej. Język powinien nabrać umiejętności unoszenia się ku wałowi dziąsłowemu. Jest to jego fizjologiczna pozycja, która jest niezwykle istotna w dalszym postępowaniu logopedycznym. Logopeda powinien dać także rodzicom wskazówki w jaki sposób nauczyć dziecko poprawnego oddychania, a także zamykania ust. Ćwiczenia powinny być także systematycznie wykonywane w domu, tak aby ze zdwojoną siłą wzmocnić nowe nawyki. Dopiero po opanowaniu nowych nawyków i wzmocnieniu mięśni warg oraz języka, logopeda przechodzi do kolejnego etapu jakim jest korekcja wad wymowy.

Zobacz film: Przerośnięte migdały przyczyną wad wymowy