Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Kolejny wpis z cyklu przegląd atlasu anatomicznego „Atlas anatomii człowieka – Głowa, szyja i układ nerwowy Sobotta” 😉 Dzisiejszy artykuł jest silnie związany z tematem porażeniem nerwu twarzowego, o którym pisałam z początkiem grudnia. WOW! Mamy styczeń. Wydaje się, że to było tak niedawno. Wam też czas tak szybko leci?

Jaki mięsień w obrębie twarzy najbardziej interesuje logopedę? Tak naprawdę powinny wszystkie, ale gdybym miała wybierać to byłby to mięsień okrężny ust.

Co może być nie tak z mięśniem okrężnym ust?

  1. Hipotonia – oznacza brak napięcia warg. Problem często zauważalny, kiedy w grę wchodzi przerost migdałów, częste alergie oraz infekcje kataralne. Dziecko oddycha ustami, język spoczywa na dnie jamy ustnej, podczas gdy język powinien być na górze, a wargi bezwładnie pozostają w pozycji otwartej.
  2. Rozszczep wargi
  3. Porażenie nerwu twarzowego, gdzie w wielu przypadkach jeden z kącików ust zwisa bezwładnie, a ślina bez kontroli wycieka na zewnątrz.
Książka o anatomii - mięśnie twarzy

Atlas anatomii człowieka Sobotta. Tom 3.: Głowa, szyja i układ nerwowy

Poniżej zdjęcie ukazujące ruchy warg podczas artykulacji samogłosek. Jesteście w stanie rozpoznać, który układ odpowiada jakiej samogłosce?

Ruchy warg samogłoski

Zwróćcie uwagę jak zachowują się Wasze wargi podczas wypowiadania poszczególnych głosek języka polskiego.

Szereg szumiący – „Jasiu, pamiętaj, kiedy mówimy SZ, pamiętamy o ryjku :-)”

Szereg ciszący – usta delikatnie wysunięte do przodu

Szereg syczący – usta rozciągnięte do uśmiechu

Ruchy warg szeregi

Zastanawialiście się kiedyś jak ćwiczyć wargi?

  • Zabawa siłacz – łączymy zęby, pomiędzy wargi wkładamy szpatułkę laryngologiczną. Rodzic „siłuje się” z dzieckiem, chcąc wyciągnąć szpatułkę, a dziecko nie daje za wygraną.
  • Wąsik – dziecko układa usta w dzióbek, po czym kieruje go w stronę nosa. Pomiędzy nosek, a dzióbek wkładamy kredkę/ słony paluszek bądź słomkę. Zadaniem dziecka jest jak najdłużej utrzymać wąsik.
  • Parskanie – udajemy parskanie konika.
  • Babcia kłapcia wysyła buziaki- początkowo wargi chowamy do środka, zakrywamy zęby tak jakbyśmy ich nie posiadali, następnie układamy usta w dzióbek i wysyłamy buziaka.
4.7/5 - (21 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl