Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

W zeszłą środę miało miejsce długo wyczekiwane przez dzieci zakończenie roku szkolnego. „Wreszcie wakacje!” – usłyszeć można przechadzając się po ulicach Łodzi. To fakt, dzieci zasłużyły na odpoczynek. Przez cały rok ciężko pracowały, dlatego teraz pozwólmy im trochę odetchnąć. Tutaj ukłony także dla Rodziców, którzy włożyli zapewne tyle samo (bądź więcej) wysiłku w to, aby oceny na świadectwie były satysfakcjonujące.

Dzieci mają czas wolny, ale co w przypadku, gdy oboje rodziców pracuje? Zapewne niektórzy z Was temat wakacji mają dopięty na ostatni guzik. Wszystko dokładnie zaplanowane – końcówka czerwca – dziecko jedzie na kolonie, połowa lipca – dziecko jedzie do dziadków na działkę, początek sierpnia – rodzinny wyjazd nad morze. Tak przedstawia się grafik na najbliższe dwa miesiące co trzeciego dziecka, z którym mam do czynienia na co dzień. Co jednak z tymi, którzy zostają w Łodzi?

Kontynuacja zajęć logopedycznych w okresie wakacyjnym

Bardzo popieram tego typu decyzje podejmowane przez Rodziców. Wyobraźmy sobie następującą sytuację… Dziecko przez rok szkolny dzielnie przychodzi na zajęcia logopedyczne. Mamy postępy, kolejno zaczynają pojawiać się nowe głoski w mowie dziecka. Przed wakacjami zaczynamy wywoływać głoskę „r”. Na ostatnich zajęciach „coś się zadziało”, czubek języka drgnął. Mamy sukces! Rodzic jednak postanowił, że są to ostatnie zajęcia, ponieważ należy pozwolić dziecku odsapnąć. W związku z tym zawiesza terapię na czas wakacji. Jaki ma to sens? Żaden. Co znaczy „dać odsapnąć”? Dziecko przyjdzie za 2,5 miesiąca i będziemy wywoływać „r” od nowa? To nie ma najmniejszego sensu.

Wakacje spędzamy w Łodzi, a dziecko ma wadę wymowy

Czas wakacji to doskonały okres na rozpoczęcie wcześniej nie podjętej terapii logopedycznej. Jeśli dziecko mówi niewyraźnie, sepleni, za chwile idzie do szkoły, a w dalszym ciągu nie wymawia szeregu szumiącego (sz, rz, cz, dż) oraz r, to wakacje są doskonałym czasem na to, aby podjąć pierwsze logopedyczne kroki.

A co w okresie wakacji można robić w Łodzi?

W miejscu starego łódzkiego Lunaparku na terenie Parku na Zdrowiu powstała bardzo kreatywna strefa zabaw dla dzieci. Znajdziecie tutaj tory wspinaczkowe, skate park, zjazdy linowe, zjeżdżalnie, street workout-y i wiele, wiele innych. Szczerze? Jest to miejsce, gdzie każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam to miejsce!

Sobótki Ręczne organizowane w łódzkiej sali warsztatowej Fabryki Sztuki. Wstęp kosztuje 10 zł, a w warsztatach uczestniczyć mogą dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat. Na zajęciach wykonywane są prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów naturalnego pochodzenia takich jak glina, szyszki i wiele innych.

Półkolonie organizowane na terenie Łodzi z zakresu tworzenia robotów z klocków LEGO. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla chłopców i dziewczynek w wieku od sześciu do dwunastu lat. Na spotkaniach dzieci budują roboty z wbudowanymi czujnikami, a także silnikami, umożliwiającymi urządzeniom mówienie czy poruszanie się. Brzmi ciekawie, prawda?

Nawiązując do tytułu znanej książki „W czasie deszczu dzieci się nudzą”… dzieci nudzą się także w okresie wakacji 🙂 . Warto zapewnić im jakieś atrakcje, aby pomimo odpoczynku czas ten był dla nich w jakimś stopniu rozwojowy.

Zobacz film: Wakacje od logopedii – czy to ma sens?

4.9/5 - (21 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl