Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Pierwsza klasa tuż tuż, bo przecież wakacje to czas, który w ciągu roku mija najszybciej… Zastanawiasz się w jaki sposób poćwiczyć z dzieckiem gramatykę języka polskiego? Mam na to kilka przykładów ćwiczeń, które możesz wykorzystać w trakcie zabawy z dzieckiem.

Wycinki z gazet

Wraz z dzieckiem wycinamy z gazety postaci wykonujące poszczególne czynności. Wycinki przyklejamy na kartkę papieru, a pod spodem wypisujemy pytania- Kto? Co robi? Co? Czym?
Dziecko całym zdaniem odpowiada na pytania, a jeśli potrafi zapisuje odpowiedzi.

Uzupełnianka

Na małych karteczkach zapisujemy czynności np. szeleszczą, szczeka, spadają (…) Na dużej kartce zapisujemy zdania z tak zwanymi lukami. Zadaniem dziecka jest uzupełnić zdanie odpowiednim słowem (w odpowiedniej formie) zapisanym na małej kartce. Następnie wspólnie tworzycie obrazki do powstałych zdań.

Rozsypanka

Zadanie dla dzieci potrafiących czytać. Na komputerze zapisujemy kilka zdań (każde zdanie w innym kolorze). Wycinania zdania tak, aby każdy wyraz był osobno, rozsypujemy fragmenty. Zadaniem dziecka jest ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej i zapisać je na kartce.

Dokończ zdanie

Zapisujemy kilka zdań zakończonych pytaniem. Zadaniem dziecka jest uzupełnić zdanie odpowiednim wyrazem np.

  • W kwiaciarni kupuje się (co?) ….
  • Owca daje (jaką?) …. wełnę.
  • Mama twojej mamy to twoja (kto?) ….

Zapisujemy przeczenia

Zadaniem dziecka jest uzupełnić zdania wpisując czasownik z przeczeniem np.

  • Ja lubię bawić się lalkami. On …. lalkami. Ja kupiłam książkę. On …. Książki. Ja byłam wczoraj na wycieczce. Ty … wczoraj na wycieczce.

Obrazek

Ćwiczenie rozwijające umiejętność orientacji na kartce papieru. Zadaniem dziecka jest narysować obrazek zgodnie z Twoją instrukcją. Na koniec nadaje tytuł obrazkowi. Jeśli dziecko potrafi czytać wystarczy, że wcześniej przygotujesz mu wydrukowaną instrukcję.

Np. Po lewej stronie jest duży staw. Z lewej strony jest plaża, a z prawej zarosło wysoką, zieloną trawą. Za jeziorem stoją trzy domy. Dom, który znajduje się w środku jest brązowy, pozostałe są koloru zielonego. Tylko dom po prawej stronie nie ma komina. Pozostałe domy mają kominy na środku dachu. Obok zielonych domów rosną drzewa, na których rosną czerwone jabłka. Pod każdym drzewem leżą dwa jabłka.

4.6/5 - (21 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl