Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Oddech to życie, nie ma nic bardziej naturalnego niż oddychanie. Niestety niewiele o nim wiemy, a przecież poprawny tor oddechowy wpływa korzystnie na nastrój, system nerwowy, witalność. Świadome oddychanie, pomaga przywrócić ciału równowagę. Dlaczego by, więc nad nim nie popracować?

Wiadomo, część osób nad oddechem może popracować dla lepszego samopoczucia czy w ramach wieczornego relaksu. Drugą grupą są osoby, dla których wykonywanie ćwiczeń oddechowych jest niezwykle potrzebne ze względów zdrowotnych. Są to osoby, które:

  • Są po zabiegu tracheotomii – zabiegu ratującym życie, polegającym na rozcięciu tchawicy. Zabieg udrożnia drogi oddechowe w przypadku, gdy doszło do urazu twarzoczaszki, obrzęku lub nowotworu okolic krtani. W miejsce cięcia wkładana jest rurka, która umożliwia pacjentowi oddychanie.
  • Są po zabiegu strumektomii – zabiegu polegającym na usunięciu gruczołu tarczycy w przypadku nowotworu, woli guzowatych czy choroby Hashimoto.
  • Wypracowanie odpowiedniego toru oddechowego jest niezbędne w przypadku pacjentów jąkających się. Nieco więcej o jąkaniu znajdziecie w artykule poruszającym kwestię logopedy dla dorosłych.
  • Choroba zawodowa – doskonałym przykładem jest zawód pedagoga. Ćwiczenia oddechowe są w tym przypadku potrzebne, aby „wyćwiczyć” prawidłowy tor, który pomoże zniwelować przykre dolegliwości takie, jak chociażby chrypka.

Profilaktyka i rehabilitacja zaburzeń głosu

Wyróżnia się trzy tory oddechowe, z czego tylko jeden z nich jest poprawny. Tor piersiowy oraz brzuszny nie jest prawidłowy. Pacjenci powinni dążyć do oddychania torem piersiowo brzusznym, gdzie oddech wspomagany jest pracą przepony.

Ćwiczenia oddechowe należy wykonywać codziennie, tylko systematyczna praca jest w stanie zapewnić odczuwalną poprawę. Nie należy wykonywać ćwiczeń po posiłku lub w jego trakcie. Optymalną porą na ćwiczenia jest godzina po spożytym posiłku. Przed przystąpieniem do treningu warto rozluźnić pospinane mięśnie odcinka szyjnego, rozluźnić ramiona i barki. Należy także pamiętać, aby głowa była delikatnie pochylona do przodu. Co istotne, podczas oddychania nie należy wypuszczać do końca nabranego powietrza.

Propozycje ćwiczeń oddechowych

  1. Połóż się na macie lub kocu, na równym podłożu. Na brzuchu połóż książkę, następnie wykonaj świadomy wdech ustami, a następnie wydech nosem. Poczuj jak książka się unosi. Podczas ćwiczenia, w trakcie wydechu, przystopuj na chwilkę, utrzymując książkę przez 2-3 sekundy na jednej wysokości. Ćwiczenie możesz urozmaicić dokładając przy wydechu sss … bądź fff …
  2. Stań swobodne przed lustrem w rozkroku na szerokość bioder. Ręce ułóż swobodnie wzdłuż ciała. Wykonaj szybki, głęboki wdech, jednocześnie unosząc ramiona w bok. Wydech niech będzie powolny, z jednoczesnym opuszczaniem ramion do pozycji pierwotnej.
  3. Stań swobodnie, w pozycji wyprostowanej. Jedną rękę połóż na brzuchu, a w drugiej dłoni trzymaj zapaloną świeczkę (maksymalnie 25 centymetrów od wysokości aparatu mowy). Wykonaj szybki i jednocześnie pełny wdech ustami. Powietrze wydychaj delikatnie i równomiernie, tak aby jak najdłużej utrzymać zapalony, odchylony od świecy płomień.
  4. Weź szybki i głęboki wdech ustami. Następnie zatrzymaj powietrze, skup się na rozszerzonych żebrach. Następnie przejdź do wydechu, licząc spokojnie do 15.
  5. Połóż się wygodnie na plecach. Następnie nabierz powietrza i szybko wciągnij brzuch. Następnie przejdź do swobodnego wydechu.
  6. Ciekawym pomysłem są także ćwiczenia oddechowe z tekstem. Posłużyć tutaj mogą na przykład bajki o koguciku i kurce.
Kto powinien pracować nad oddechem?

Obligatoryjnie ćwiczenia oddechowe powinny wykonywać osoby, które są po zabiegu tracheotomii, strumektomii, w przypadku osób jąkających się oraz cierpiących na chorobę zawodową.

Jakie są tory oddechowe?

Wyróżnia się trzy tory oddechowe, z czego tylko jeden z nich jest poprawny. Tor piersiowy oraz brzuszny nie jest prawidłowy. Pacjenci powinni dążyć do oddychania torem piersiowo brzusznym.

Jak często wykonywać ćwiczenia oddechowe?

Ćwiczenia oddechowe należy wykonywać codziennie, tylko systematyczna praca jest w stanie zapewnić odczuwalną poprawę.

4.7/5 - (23 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl