Szukasz logopedy w Łodzi lub okolicy? Zapraszam do kontaktu!

Dzisiaj druga część poradnika dotyczącego tematu wzbogacania słownictwa dziecka. W artykule sprzed roku “Jak wzbogacić słownictwo dziecka?” podawałam kilka przykładów na to w jaki sposób pokierować zabawą, aby zwiększać ilość używanych przez malucha słów. Dzisiaj skupimy się na dzieciach nieco starszych.

Dzieci w okresie wczesnoszkolnym zaczynają włączać mowę do działania. Zaczynają doskonalić swoje umiejętności do komunikacji z rówieśnikami w zespole klasowym. Zaczyna się także stopniowo pojawiać mowa pisana, która wraz z mową ustną wzajemnie na siebie oddziałuje.

W okresie wczesnoszkolnym warto zadbać o kilka aspektów składających się na mowę, a mianowicie:

 • rozumienie mowy
 • zasób słów
 • rozwój mowy spontanicznej
 • formy gramatyczne
 • umiejętność powtarzania

Poniżej przedstawię kilka gier i zabaw, które śmiało można wykorzystać w ramach urozmaicenia codziennych zajęć z dzieckiem. Propozycje ćwiczeń realizować możecie na spacerze, a nawet podczas podróży samochodem, gdyż do ich realizacji nie potrzebne są Wam żadne materiały 🙂

Ćwiczenia wzbogacające słownik dziecka

 1. Umiejętność wyodrębniania głosek i sylab w wyrazie
 2. Pierwsza osoba wymyśla słowo np. ciuchcia, druga osoba ma za zadanie wymyślić słowo, które rozpoczyna się ostatnią sylabą poprzedniego – w tym przypadku cia – ciasto.
  ciuchcia – ciasto – stonoga – gaśnica – calineczka (…) aż do wyczerpania
 3. Innym wariantem powyższej zabawy jest dobieranie par wyrazów o tej samej tematyce np. lokomotywa – wagon
 4. Trzecim wariantem zabawy jest wyszukiwanie słów rozpoczynających się ostatnią głoską poprzedniego słowa np. sznurek – kaktus – słuchawki – igła – aplikacja – abażur – rabarbar (…)
 5. Nieco trudniejszą zabawą jest wyszukiwanie wyrazów rymujących się np. krowa – sowa, samolot – wodolot, niebieski – pieski.
 6. Dla dzieci znających litery polecam zabawę polegającą na wyszukiwaniu wyrazów ukrytych w innych wyrazach. Wystarczy zapisać na kartce papieru wyraz np. makaron, a dziecko po jego analizie ma wyodrębnić i zapisać wyraz mak.
 7. Umiejętność wyszukiwania synonimów i antonimów
 8. Znajdywanie przeciwieństw (ważne, aby były to słowa mniej oczywiste) np. puszysty – ugnieciony, wypukły – wklęsły, miękki – szorstki.
 9. Łączenie dwóch wybranych cząstek słów i odczytywanie całości np. stu – lecie, sto – noga, ul – Ewa, list – opad.
 10. Wyszukiwanie słów w obrębie jednego tematu z użyciem odpowiedniej formy gramatycznej np. Wyremontowałam salon i mam zamiar wstawić do niego nową (szafę, komodę, lampę, kanapę), Kwiaciarka przygotowała dla mnie piękny bukiet składający się z (bratków, stokrotek, tulipanów, irysów).
 11. Wyszukiwanie słów o tej samej nazwie, jednak oznaczających coś innego np.
  Zamek – królewski, w kurtce, w drzwiachGolf – gra, bluzka

  Blok – budynek, rysunkowy

  Paluszek – element dłoni, do jedzenia

 12. Tworzenie rodziny słów np. kwiat – kwiatek, kwietnik, kwiecisty, kwitnąć.

W trzeciej części tematu dotyczącego wzbogacania słownictwa dziecka skupię się na zdaniach, tekstach oraz formach gramatycznych. Zachęcam do czytania 🙂

Treści logopedyczne wideo już dostępne!

Zobacz znacznie więcej na kanale YouTube!