Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Alergia potocznie zwana chorobą cywilizacyjną dwudziestego wieku, dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Charakteryzuje się nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na organizmy oraz związki naturalnie występujące w środowisku.

Reakcja alergiczna na alergeny wziewne może trwać:

  • Sezonowo np. wiosną, w okresie pylenia drzew oraz traw
  • Przez cały rok w przypadku alergii na kurz, który występuje zarówno w środowisku domowym jak i zewnętrznym czy sierść zwierzęcia domowego

Konsekwencje reakcji alergicznej – okiem logopedy

Objawami są przede wszystkim: kichanie, katar, łzawienie oczu, wysypki. Dziecko podczas niedrożności nosa nieświadomie utrwala sobie nawyk oddychania przez usta. Niestety podczas tej czynności do ust przedostają się bakterie i wirusy, które osadzają się na migdałkach podniebiennych oraz tzw. trzecim migdale.

Namnażanie się bakterii w tych okolicach przyczynia się do zapalenia bateryjnego, a co za tym idzie przerostów tych narządów. Sytuacja ta ma swoje następstwa w chorobach górnych dróg oddechowych, ucha środkowego oraz pogorszenia słyszenia. Dziecko traci autokontrole słuchową, przestaje dostrzegać różnicę pomiędzy poprawną i niepoprawną wymową głosek.

Skutkiem całego procesu jest nieprawidłowa artykulacja, której diagnozą jest seplenienie międzyzębowe.

Czym jest seplenienie międzyzębowe?

Ten rodzaj seplenienia jest bardzo charakterystyczny i widoczny „gołym okiem”. Dziecko podczas artykulacji głosek z szeregu szumiącego- sz, ż, cz, dż oraz syczącego-  s, z, c, dz, wkłada język pomiędzy wargi bądź zęby przez co powstają dźwięki zniekształcone.

A co z językiem?

Język podczas oddychania przez buzię spoczywa płasko ułożony na dnie jamy ustnej. Odwrotną sytuację napotykamy podczas naturalnego oddychania przez nos- język ułożony jest przy podniebieniu. Jest to jego naturalna pozycja, która wpływa na realizację głosek, które wymagają zbliżenia języka do wałka dziąsłowego czy górnych zębów. Z kolei płaskie ułożenie przyczynia się do jego braku ruchliwości, napierania na dolne zęby, a co za tym idzie może mieć przykre konsekwencje w postaci zgryzu otwartego.

Jak postępować?

Jeśli u dziecka występuje długotrwała alergia wziewna, której towarzyszy długotrwały katar oraz nawroty chorób oddechowych należy jak najszybciej udać się do alergologa w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Warto wiedzieć, że z powodu niedotlenienia, którego przyczyną jest nieprawidłowa czynność oddychania, dziecko staje się nerwowe i apatyczne. Wizyta w gabinecie logopedycznym także jest wskazana. Logopeda pomoże pacjentowi wykształcić prawidłowe funkcje oddechowe. Utrwali z dzieckiem także odpowiednie techniki połykania, wzmocni mięśnie artykulatorów oraz wyeliminuje powstałe wady wymowy.

Zobacz film: Przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych

4.7/5 - (23 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl