Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

O prawidłowym oddychaniu mówimy wówczas, gdy następuje ono przez nos. Zarówno dzieci jak i dorośli nie powinni oddychać torem ustnym.

Wada zgryzu

Oddychanie ustami może doprowadzić do występowania wady zgryzu, a w konsekwencji częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym. Oddychanie z otwartymi ustami obniża żuchwę i wycofuje dolny łuk zębowy. Zęby nie zwierają się z sobą, a podniebienie zaczyna się wysklepiać (podniebienie gotyckie). Oddychanie ustami może doprowadzić do powstania tak zwanego zgryzu krzyżowego, gdzie górne zęby nachodzą na zęby dolne (po jednej bądź obu stronach).

Słuch

Staw skroniowo żuchwowy jest położony nieopodal trąbki Eustachiusza, dlatego osoby oddychające torem ustnym mogą mieć problem z prawidłowym odbiorem słuchowym. Mogą pojawiać się uciski w obrębie otworu słuchowego, a w konsekwencji niedosłyszenie.

Infekcje

Oddychanie ustami powoduje częstsze infekcje górnych dróg oddechowych. Po pierwsze pacjent wdycha zanieczyszczone powietrze, które bezpośrednio wpada do jamy gardłowej i osiada na migdałach. Po drugie powietrze nie jest w żaden sposób ocieplane, przez co dochodzić może do częstszych infekcji gardła.

Oddech

Podczas oddychania ustami do mózgu dociera dużo mniej tlenu, co oznacza, że jest on gorzej odżywiony. Pacjent może wykazywać gorsze wyniki w nauce, trudności w skupieniu uwagi, nadmierne zmęczenie.

Ćwiczenia oddechowe

W jednym z moich artykułów podawałam propozycje ćwiczeń oddechowych dla dorosłych. Poniżej wskazuję jakie ćwiczenia mogą wykonywać rodzice z dziećmi w domu:

  • delikatne dmuchanie na płomień świecy, tak by utrzymać go jak najdłużej
  • Rozgrywka meczu, czyli dmuchanie piłeczki pimpongowej do bramek
  • Dmuchanie przez rurkę zanurzoną w wodzie
  • Puszczanie baniek mydlanych
  • Bierzemy duży wdech nosem, a następnie wydychamy powietrze ustami na głosce „sssss…” bądź „ffffff…”
  • Dziecko siedzi na krześle, plecy wyprostowane, wykonujemy wdech z równoczesnym uniesieniem rąk przodem do góry, a następnie wydech ze skłonem tułowia ku przodowi

Zobacz film: Oddychanie ustami – czy są powody do niepokoju?