Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Na pozór normalna, wręcz banalna czynność jak karmienie może okazać się kłopotliwa. Niewłaściwe karmienie niemowlęcia to zmarnowanie szansy na trening motoryczny odbywający się w obrębie jamy ustnej. Odpowiednie karmienie to inwestycja w prawidłowy rozwój mowy. Badania wykazują, że nowonarodzone dziecko, które jest karmione piersią do co najmniej ósmego miesiąca życia ma zapewnione najkorzystniejsze warunki sprzyjające rozwojowi artykulacji.

Co rozumieć poprzez niewłaściwe karmienie?

Z punktu widzenia logopedy jest to przede wszystkim trzymanie dziecka w nieodpowiedniej pozycji. Do niewłaściwego karmienia zaliczyć należy także smoczki z zbyt dużym otworem. Uniemożliwiają one pracy języka przez co jeden z najważniejszych mięśni artykulacyjnych po prostu się rozleniwia. W trakcie karmienia nie powinno być odczuwane zmęczenie, ból czy napięcie mięśni. Nie należy karmić dziecka w chwilach zdenerwowania i wzmożonego stresu. Dziecko wyczuwa, że mama jest zdenerwowana i samo staje się niespokojne. Również zaprzestań na chwilę karmienia w momencie, gdy dziecko jest rozdrażnione, płacze bądź krzyczy.

Jaka pozycja jest prawidłowa?

Najbardziej odpowiednią pozycją podczas spożywania mleka zarówno z piersi matki, jak i z butelki to tak zwana pozycja wysoka. Główka dziecka, jego barki, miednica powinny być utrzymane w linii prostej, z kolei kolana w linii bioder. Głowa maluszka powinna znajdować się na wysokości piersi matki, a jego usta tuż przy brodawce. Podczas ssania dziecko nie powinno odchylać się do tyłu ani wysuwać ku przodowi. Jego nosek powinien być odsłonięty, tak aby móc swobodnie oddychać.  Odpowiednia pozycja to również taka, która jest wygodna, zarówno dla dziecka jak i mamy.

W przypadku karmienia butelką należy pamiętać, że powinna być ona trzymana poziomo, a smoczek powinien mieć niewielki otwór (umożliwiający dziecku ssanie).

Co ma wspólnego jedzenie z rozwojem mowy?

  • Podczas ssania piersi, ruchy języka oraz żuchwy są identyczne jak w momencie artykulacji. Mleko, jest wydobywane z piersi za pomocą ruchów ssących i żujących, pracują wszystkie mięśnie w obrębie warg, języka i policzków.
  • Dzieci karmione mlekiem z piersi matki wykazują mniejszą tendencję do seplenienia międzyzębowego. Dzieci karmione butelką częściej mają wiotkie, płasko ułożone języczki. W późniejszym etapie rozwoju mowy może pojawić się kłopot z nieprawidłowym układaniem języka podczas artykulacji poszczególnych głosek.
  • Starszemu niemowlęciu należy stwarzać jak najwięcej okazji do gryzienia i żucia. Nie należy podkładać dziecku papkowatych pokarmów. W miarę wcześnie należy wprowadzić pokarmy stałe, karmienie łyżeczką oraz picie z kubeczka.

Ważne, aby wcześnie zaobserwować nieprawidłowości i skonsultować się z lekarzem pediatrą bądź logopedą. Konsultacja logopedyczna pozwoli na ocenę przygotowania i zdolności niemowlęcia do przyjmowania pokarmów. Logopeda oceni także możliwości dziecka w dalszym toku rozwoju mowy.

Zobacz film: Krótkie wędzidełko podjęzykowe – czy może być źródłem wad wymowy?

Co to znaczy niewłaściwie karmić?

Z punktu widzenia logopedy jest to przede wszystkim trzymanie dziecka w nieodpowiedniej pozycji. Do niewłaściwego karmienia zaliczyć należy także smoczki z zbyt dużym otworem.

Jaka jest prawidłowa pozycja karmienia?

Najbardziej odpowiednią pozycją podczas spożywania mleka zarówno z piersi matki, jak i z butelki to tak zwana pozycja wysoka.

4.8/5 - (21 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl