Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

„Nowy rok, nowa ja!”, zawsze z tego żartowałam. Postanowienia i wielkie życiowe zmiany z okazji wkraczania w Nowy Rok wydawały mi się bez sensu. W tym roku u mnie szykują się wielkie, samodzielne i odpowiedzialne ZMIANY 🙂 To chyba dlatego, ostatnio troszkę zaniedbałam bloga, musicie mi wybaczyć 😉 Ale o tym niebawem.

Dzisiaj chciałabym poruszyć kwestie anatomiczne w obrębie głowy. Może część z Was zastanawia się po co logopedzie znajomość anatomii? Wiecie, nie potrzebuję mieć całego atlasu anatomii człowieka w jednym palcu. Taka znajomość jest potrzebna bardziej fizjoterapeucie niż logopedzie. Jeśli jednak chce się wiedzieć co może kryć się pod jednym bądź drugim objawem warto anatomię głowy, szyi i układu nerwowego znać 🙂 W tym celu zakupiłam swój pierwszy Atlas anatomiczny. Z niecierpliwością czekam na przesyłkę, bo powiem szczerze, że jestem bardzo ciekawa, jakie smaczki czekają na mnie po otwarciu kilku pierwszych stron.

Proszę pomyśleć, że w obrębie szyi i głowy można wyróżnić kilkanaście różnych mięśni! Jesteście ciekawi jakich?

Mięśnie w obrębie głowy

  1. Mięśnie mimiczne – potyliczny, czołowy, uszny
  2. Mięśnie szpary powiekowej- okrężny oka, marszczący brwi
  3. Mięśnie szpary ustnej- okrężny ust, dźwigacz wargi górnej, obniżający wargę dolną, śmiechowy, jarzmowy większy, jarzmowy mniejszy, dźwigacz kącika ust, policzkowy, obniżający kącik ust, bródkowy
  4. Mięśnie żwaczy- żwacz, skroniowy, skrzydłowy boczny i pośrodkowy

Mięśnie w obrębie szyi

  1. Mięśnie powierzchowne- szeroki, mostkowo- obojczykowo-sutkowy
  2. Mięśnie nadgnykowe
  3. Mięśnie podgnykowe
  4. Mięśnie głębokie- długi szyi i głowy, pochyły, prosty głowy

Jakiś czas temu pisałam o porażeniu nerwu twarzowego, teraz dopiero widać ile mięśni w wyniku porażenia może zostać poszkodowanych.

Trochę tego jest, prawda? Na czerwono zaznaczyłam moim zdaniem MUST HAVE logopedy. Co powiecie na to, aby w kolejnych artykułach opisywać każdy z mięśni po kolei 🙂 ?

4.7/5 - (17 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl