Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Połykanie… niby normalna, ludzka rzecz. Wydawałoby się, że skoro przełykamy około 1000 razy na dobę, to na pewno robimy to prawidłowo. No niestety… nie jest to takie proste i oczywiste J Zarówno dzieci jak i dorośli nieświadomie połykają w zły, niefizjologiczny sposób.

Proces ten jest czynnością wielopoziomową. Do prawidłowego połykania niezbędna jest pozycja wertykalno-horyzontalna, prawidłowe oddychanie, a także funkcjonowanie układu nerwowego.

Wyróżnia się dwa typy połykania

Pierwszy z nich to typ infantylny, zwany inaczej niemowlęcym. Jest on nieprawidłowy i należy uznać go za wadę konieczną do skorygowania. Polega na płaskim ułożeniu języka na dnie jamy ustnej. Czubek języka znajduje się przy dolnych zębach, napierając na nie, co w konsekwencji może powodować wady zgryzu. Negatywne oddziaływanie odczuwa także szczęka, która w całym akcie jest rozwarta. Widoczne jest także zaciskanie warg.

Drugim jest połykanie typu dorosłego. Jest ono fizjologiczne, a więc poprawne. Czubek języka znajduje się na górze.  Czubek i boki języka stykają się z górnymi dziąsłami i zębami tworząc w ten sposób pewnego rodzaju izolacje, uniemożliwiającą wydostanie się płynu, śliny lub kęsa pokarmowego.

Pionizacja języka

Naukę prawidłowego połykania należałoby rozpocząć od ćwiczeń pionizujących język. Bardzo często przyczyną połykania typu niemowlęcego jest zbyt długie używanie smoczków bądź przerost migdałów. Dziecko utrwala nawyk ułożenia języka na dnie jamy ustnej zamiast ku górze.

Propozycja ćwiczeń pionizujących język została dość obszernie rozpisana. Ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie, aby wzmocnić mięśnie języka.

Nauka połykania

Naukę połykania należy prowadzić pod okiem dorosłego, aby uniknąć groźnego dla zdrowia i życia dziecka zachłyśnięcia. Ćwiczenia należy wykonywać przy każdej możliwej okazji.

Najlepiej rozpocząć od połykania śliny. Warto zwrócić szczególną uwagę, że połykaniu nie może towarzyszyć napięcie warg. Powinny one pozostać w swobodnym ułożeniu. Dziecko układa język za górnymi zębami, czubek znajduje się przy wałku dziąsłowym, boki przylegają do bocznych łuków, ząbki dziecka są złączone. Następnie zalecamy dziecku szeroko się uśmiechnąć, a następnie przełknąć ślinę.

Kiedy dziecko opanuje prawidłowe połykanie śliny można przejść do połykania np. musu. Picie odbywać się powinno w zachowaniu odpowiedniej kolejności. Dziecko nabiera malutki łyk, następnie unosi język ku górze, łączy zęby i połyka. Podczas rozchylenia ust płyn nie powinien się ulewać, lecz być szczelnie zabezpieczony przez język otulający łuki dziąsłowe.

Ostatnim etapem jest połykanie rzadkich płynów np. wody. Dziecko nabiera normalnej objętości łyk i przechodzi do dalszych etapów połykania.

Zobacz film: Nieprawidłowe połykanie u dzieci i dorosłych

Czym charakteryzuje się infantylny typ połykania?

Czubek języka znajduje się przy dolnych zębach, napierając na nie, co w konsekwencji może powodować wady zgryzu.

Czym charakteryzuje się połykanie typu dorosłego?

Jest to połykanie fizjologiczne, a więc poprawne. Czubek języka znajduje się na górze.

Jak wygląda nauka poprawnego połykania?

Naukę prawidłowego połykania należałoby rozpocząć od ćwiczeń pionizujących język.

4.7/5 - (22 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl