Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Za nami czas badań przesiewowych w przedszkolach. Zapewne wielu z Was otrzymało z przedszkola opinię logopedy dotyczącą wad wymowy i wielu innych kwestii z tym związanych. O czym mówię? O nieprawidłowym połykaniu, wadach zgryzu, złej pozycji spoczynkowej języka. Niby cztery elementy, a wszystko składa się w jedną całość.

Pozycja języka, a wada zgryzu

Podejrzewam, że nikt z Was nie zwracał nigdy uwagi na to gdzie znajduje się język (na dole czy na górze) podczas spoczynku (moment, kiedy nie mówimy, nie jemy i nie pijemy). Często zdarza się, że język przyjmuje nieprawidłowe ułożenie, przez co cierpią na tym zęby. Wielu ortodontów uważa, że najlepszym aparatem ortodontycznym jest sam język. Jeśli jego pozycja jest prawidłowa, tzn. język jest szeroko rozłożony na podniebieniu, wówczas szczęka przyjmie kształt litery U,  w przeciwnym wypadku układ zmieni się w literę V. Inną kwestią jest wypychanie zębów do przodu, przez co zaczyna powstawać wada zgryzu. Bardzo często wskutek przemieszczania się napieranych przez język zębów dochodzi do ich ścierania. Robią się wtedy cieńsze i bardziej podatne na ukruszenia. Kolejną kwestią jest obciążanie stawu skroniowo- żuchwowego, nieprawidłowe ułożenie głowy, nieprawidłowy tor oddechowy.

Konsultacja ortodontyczna

Kiedy z naszymi zębami zaczyna dziać się coś niepokojącego – tutaj weźmy za przykład wychylanie przednich zębów – wówczas zgłaszamy się do ortodonty. Specjalista obserwuje jakość wymowy, napięcie warg w trakcie połykania, mimikę twarzy, układ zębów. Diagnoza- możemy założyć aparat, aby naprostować zęby, ale pierw proszę zgłosić się do logopedy w celu wdrożenia nowego wzorca pozycji spoczynkowej języka i skorygowania sposobu połykania. W trakcie terapii pomyślimy o trainerze. Hm.. zagubiony pacjent zastanawia się wtedy, ale…. o co chodzi? Przecież umiem połykać! I…. czym jest właściwie ten trainer? Tutaj odsyłam do artykułu poświęconego szerokiej pionizacji języka i prawidłowemu połykaniu, o którym pisałam jakiś czas temu.

Zmiana starych nawyków, pomoc trainera

Logopeda ćwiczy z pacjentem nowy sposób połykania. W ciągu dnia pacjent stara się kontrolować ułożenie języka zarówno w trakcie spoczynku, jak i połykania. Co jednak z kontrolą w nocy? Śpimy około 8h nie myśląc o tym, którego punktu dotyka język. Wtedy z pomocą nadchodzi trainer indywidualnie dopasowany do pacjenta przez ortodontę. Ma on na celu kontrolować dojrzałe połykanie, pozycję spoczynkową języka, a także oddychanie przez nos w nocy. Trainer to aparat ortodontyczny o charakterze czynnościowym. Oznacza to, że wykorzystuje naturalną siłę języka i polików, wymuszając przez to prawidłowe ułożenie szczęki, żuchwy oraz języka.

Trainer nie składa się z metalowych drucików. Wykonany jest z miękkiego (często kolorowego) silikonu. Jest zdejmowany, lecz należy go używać zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Regularne ćwiczenia logopedyczne oraz użytkowanie trainera na pewno pomoże zwalczyć stare, nieprawidłowe nawyki czynnościowe i dysfunkcje narządu żucia.

4.6/5 - (25 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl