Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Tematowi udaru poświeciłam kilka postów, znajdziecie je w kategorii „Terapia osób dorosłych„. Zachęcam do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Udar ma to do siebie, że przychodzi niespodziewanie i często niesie za sobą liczne dolegliwości i schorzenia. Niekiedy pojawia się nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, arytmia. Możliwa jest także niemożność poruszania się o własnych siłach, zaburzenia mowy, paraliż jednej połowy ciała i wiele innych.

Jak dbać o zdrowie po udarze?

Pewnie zastanawiacie się, czy są jakieś złote środki? Nie. Za to bardzo istotna jest rehabilitacja, pozwalająca przywrócić samodzielne funkcjonowanie. Jest to możliwe dzięki plastyczności mózgu. Rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej kiedy pacjent znajduje się jeszcze w szpitalu. Wczesna interwencja zapobiega między innymi zagrażającemu życiu zatorowi płucnemu, a także odleżynom.

Drugą niezwykle istotną kwestią jest jak najszybsze przywrócenie choremu utraconych funkcji poznawczych i motorycznych. Zwlekanie z odpowiednim działaniem (niestety dość powszechne) wydłuża jedynie okres, w którym chory powinien przywracać utracone w wyniku udaru zdolności.

Bardzo często wdrożone są odpowiednie środki farmakologiczne mające za zadanie zwalczyć spastyczność mięśni i usunąć inne dolegliwości.

Powrót do domu po udarze

Oprócz ćwiczeń ruchowych (tutaj nie jestem specjalistą) niezbędne będzie wdrożenie ćwiczeń poznawczych. Wiele rodzin pacjentów decyduje się na rozpoczęcie terapii logopedycznej. Logopeda ocenia rodzaj afazji, a następnie wdraża odpowiednie ćwiczenia logopedyczne ukierunkowane na potrzeby pacjenta.

Wiele osób decyduje się także na rozpoczęcie turnusów rehabilitacyjnych w specjalnych ośrodkach. Wyspecjalizowana kadra oferuje wszelkiego rodzaju zajęcia ukierunkowane na różne cele. W ofertach możecie znaleźć ćwiczenia w wodzie, muzykoterapię, ćwiczenia manipulacyjne, terapię ciepłem i wiele innych.

Warto dodać, że wiele osób po udarze pogrąża się w stanach depresyjnych. Także rodzina pacjenta znajduje się w ciężkiej sytuacji. Dlatego często dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologa.

Poniżej pozwolę sobie umieścić zdjęcie udostępnione przez Medicover Senior, które w doskonały sposób obrazuje jakie problemy mogą spotkać osobę po udarze.

rehabilitacja po udarze

fot. https://medicoversenior.pl/rehabilitacja-po-udarze

Zobacz film: Co to jest afazja i jaki jest mechanizm jej powstawania?