Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Wrzesień zbliża się do nas coraz większymi krokami. Za chwilę skończy się laba i dzieci usłyszą pierwszy w życiu dźwięk szkolnego dzwonka. Czy da się przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Pewnie większość z Was pamięta pierwsze rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci ubrane na biało, stojące obok rodziców na szkolnym boisku. Mi doskwierały boleści brzucha, byłam dzieckiem bardzo nieśmiałym i ogrom nowych dzieci wokół mnie był paraliżujący. Teraz z perspektywy czasu uważam, że pierwsza klasa była czasem radości i miłych wspomnień.

W czerwcu pytałam dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną w przedszkolu o to, czy cieszą się, że po wakacjach idą do pierwszej klasy. Na piętnaście odpowiedzi, żadna nie była przecząca. Wszyscy odpowiadali „Tak, cieszę się, bo będę chodzić do klasy z Olą, Kubą i Adasiem z osiedla (…)‘’. Brzmi fajnie, dlatego cieszcie się tym czasem jak najdłużej J

Czasami odnoszę wrażenie, że to rodzice odczuwają większy stres niż same dzieci. Jednak, analizując moje doświadczenia z pierwszego dnia, niektóre dzieci wymagają odpowiedniego przygotowania. Zatem jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Poznajcie budynek szkoły

Wybierz się w dzieckiem podczas wakacji zwiedzić budynek szkoły. Zazwyczaj są one dużo większe niż budynki przedszkole, więc same gabaryty mogą dziecko przerażać. Zaprowadź dziecko do szatni, sklepiku szkolnego, stołówki, sali gimnastycznej. W wolnej chwili możecie wybrać się pograć w piłkę na boisko szkolne.

Nauka samodzielności

„Chodź, założę ci buty” (bo będzie szybciej). Czy do tej pory wyręczaliście dziecko z czynności samoobsługowych tj. ubieranie się?  Czas to zmienić. Podczas przebierania się na wf czy w szatni liczy się czas. Po co dziecko dodatkowo stresować? W okresie wakacyjnym pozwól dziecku wykonywać te czynności samodzielnie. Jeśli dziecko nie potrafi sznurować obuwia także warto poświecić chwilę czasu na naukę.

Różnice między szkołą, a przedszkolem

Podczas spaceru porozmawiaj z dzieckiem o różnicach pomiędzy szkołą, a przedszkolem. Warto w delikatny sposób uświadomić dziecku, że jest coś takiego jak świetlica, plan lekcji, dzwonek.

Obowiązki w szkole

Przedszkole to czas nauki przez zabawę. Niektóre dzieci uważają, że szkoła to tylko taka nazwa, a dzieje się w niej dokładnie to samo co w przedszkolu. Warto uświadomić dziecku, że będzie musiało pamiętać o wypełnianiu swoich obowiązków, a także rzeczach, które przynosi do szkoły tj. plecak, piórnik, książki.

Praca domowa

Warto nauczyć dziecko myślenia, że to ono jest odpowiedzialne za to, czy praca domowa jest odrobiona czy też nie. Samodzielność i systematyczność powinny leżeć w gestii dziecka.

Nowy wychowawca

Dziecku może być z początku trudno się przestawić z „cioci” na „panią”. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że w szkole będzie musiało w inny sposób zwracać się do swojego opiekuna grupy.

4.7/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl