Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Pozycja wertykalno-horyzontalna to nic innego jak szerokie ułożenie języka, którego czubek znajduje się na górnym wałku dziąsłowym, tuż za zębami. Boki języka przyklejają się do wewnętrznej strony górnego łuku zębowego, dlatego w środowisku logopedycznym mówi się, że pozycja ta przypomina kobrę.

Pozycja wertykalno-horyzontalna języka

pozycja wertykalno-horyzontalna

pozycja wertykalno-horyzontalna

Przednia oraz środkowa część języka przylega do podniebienia, boki języka opierają się na wewnętrznych bokach łuku zębowego.

Jak wygląda pionizacja języka?

Wiele osób uważa, że wystarczy „postawić język na baczność” za górne zęby i pionizacja gotowa. Niestety… język powinien być szeroki, a nie wąski i spięty.

zła pionizacja języka

Nieprawidłowa pionizacja języka

prawidłowa pionizacja języka

Szeroka pionizacja języka

Prawidłowe połykanie

Poniższe zdjęcie przedstawia przytrzymywanie przez język płynu. Proszę zwrócić uwagę, że płyn nie ulewa się bokami, a wargi pozostają w swobodnym ułożeniu (nie próbują się zaciskać). Poniżej przedstawiam zdjęcia języka przytrzymującego łyk wody.  Dzięki przyssaniu języka do podniebienia woda jest transportowana ruchami języka w stronę gardła. Nieprawidłowe połykanie to takie, gdzie język spoczywa na dnie jamy ustnej. Dla przykładu, dzieje się tak, gdy dziecko ma przerośnięte migdały oraz tor oddechowy ustny. Więcej informacji o problemach z migdałkami znajdziecie w artykule Adenotomia, czyli zabieg usunięcia migdałków.

płyn w buzi

płyn w buzi

Jak wygląda zassanie języka?

Ćwiczenie „Jedzie konik” jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób kląskać. Co ważne żuchwa powinna być nieruchoma, pracuje sam język, który zasysany jest ku podniebieniu.

zassanie języka

Pozycja wertykalno – horyzontalna jest niezbędna do prawidłowej realizacji głoski „R”. Bardzo często osoba nie może ułożyć języka w tej pozycji, ponieważ sprawność języka jest niedostateczna, język ma wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, bądź wędzidełko, które znajduje się pod językiem uniemożliwia precyzję ruchów, ciągnąc język w dół.

Zobacz film: Jak wygląda pozycja spoczynkowa języka?

Jak wygląda pozycja wertykalno-horyzontalna języka?

Przednia oraz środkowa część języka przylega do podniebienia, boki języka opierają się na wewnętrznych bokach łuku zębowego.

Jak wygląda pionizacja języka?

Język powinien być szeroki, a nie wąski i spięty.

Jak wygląda prawidłowe połykanie?

Dzięki przyssaniu języka do podniebienia woda jest transportowana ruchami języka w stronę gardła.

Jak wygląda zassanie języka?

Żuchwa powinna być nieruchoma, pracuje sam język, który zasysany jest ku podniebieniu.

4.9/5 - (36 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl