Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

O rotacyzmie (inaczej zwanym reraniem) możecie dowiedzieć się nieco więcej z mojego poprzedniego artykułu o nieprawidłowej wymowie głoski „r”. Głoska „r” powinna pojawić się w mowie dziecka między szóstym, a siódmym rokiem życia. Jeśli zaś wymowa „r” jest niepoprawna (np. wymawiana gardłowo tzw. francuskie „r”), pomijana bądź zastępowana przez inną głoskę, należy rozpocząć terapię logopedyczną. Niektórzy rodzice już na wstępie zniechęcają się i z niecierpliwością wyczekują efektów.

Należy pamiętać, że każde dziecko idzie własnym torem. Jednym wystarcza kilka spotkań z logopedą, u drugich zaś czas ten jest nieco dłuższy. Nie należy się zniechęcać, ważna jest systematyczna praca i wzajemna motywacja. Poniżej chciałabym przedstawić Wam kilka pomysłów na utrwalanie poprawnej wymowy „r” (wywołanej wcześniej w gabinecie logopedycznym) w domowym zaciszu.

Dobble

Zapewne każdy z Was zna grę Dobble. Gra dostarcza wielu pozytywnych emocji, rozwija spostrzegawczość oraz szybkość reakcji. Doskonale sprawdzi się wśród mniejszej jak i większej grupy graczy. Ale co ma Dobble do terapii rotacyzmu? Ma, ponieważ możecie stworzyć własną wersję dobble. Wystarczy kilkanaście wyciętych na grubszym papierze kół. W każdym z kół wypisujemy czarnym markerem po trzy sylaby o różnej wielkości np. RO, RA, RY. Każde koło łączy się z innymi kartami zawsze jedną sylabą. Zamiast sylab możemy zapisać logotomy np. TRA, TRU, TRE bądź np. AKRO, AKRY, AKRE. Każda odnaleziona para musi zostać wypowiedziana przez dziecko na głos.

Zabawy ruchowe

Dzieci kochają zabawy ruchowe. Dlatego elementy logopedii możemy „przemycić” w ruchowych wyliczankach. Dziecko ma za zadanie powtarzać i jednocześnie odpowiednio się poruszać:

  • (marsz) DRILI TRILI TRE DRE TRA
  • (skradanie się) wyliczanka zła.
  • (chodzenie na palcach) DRILI TRILI DRE DRU DRE
  • (podskoki) kto dziś wygra każdy wie.

Gry pamięciowe

Uwielbiana przez dzieci gra Memory. Gra ćwiczy pamięć krótkotrwałą oraz skupienie. Wystarczy wydrukować kilka par obrazków zawierających w nazwie literę „r” np. Rabarbar, rynna, pomidor, klawiatura, mandarynka, lornetka itp. Słowa można dostosować do etapu terapii np. praca na wyrazach w śródgłosie. Dziecko ma za zadanie powtórzyć na głos nazwę każdego z przedmiotów.

Poszukiwanie przedmiotów

Fajną zabawa może okazać się także poszukiwanie przedmiotów z najbliższego otoczenia, które zawierają w sobie „r”. Ważne, aby dziecko powtórzyło dany wyraz dwa-trzy razy.

Zobacz film: Czym jest rotacyzm? Przyczyny i rodzaje rotacyzmu

Jak utrwalić wymowę głoski „r” w domu?

Kilka pomysłów na utrwalanie poprawnej wymowy „r” (wywołanej wcześniej w gabinecie logopedycznym) w domowym zaciszu: gra w Dobble, zabawy ruchowe, gry pamięciowe, poszukiwanie przedmiotów.

4.7/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl