Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

W obecnych czasach problem z koncentracją uwagi stał się dość powszechny zarówno u dzieci jak i dorosłych. Przyczyną braku umiejętnego utrzymywania uwagi na określonych zadaniach są wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne takie jak tablety, smarfony czy konsole. Urządzenia te w krótkim czasie dostarczają człowiekowi ogrom nowych bodźców – od efektów wizualnych czy dźwiękowych po silne emocje.

Wiele dzieci w wieku szkolnym przejawia trudności w koncentracji uwagi. Nadmierne pobudzenie, potrzeba ruchu, stale poszukiwanie nowych bodźców, doprowadza do tego, że przejawia się skłonność do stałego rozproszenia uwagi. Dzieci nie mogą wysiedzieć na lekcji, spacerują po klasie, przeszkadzają w nauce swoim rówieśnikom. Nie mogą skupić się na wykonywanym zadaniu, popełniają ciągłe błędy, przez co ich motywacja do dalszej nauki słabnie. Często zapominają co zostało zadane do domu, nie pamiętają o spakowaniu wszystkich potrzebnych zeszytów czy przyborów szkolnych. W rezultacie ich wyniki w nauce słabną, pomimo tego, że naprawdę stać je na więcej.

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci

Koncentracja rozwija się stopniowo w toku życia danej jednostki. Niektóre przypadki wymagają jednak odpowiedniej interwencji. Poniżej przygotowałam kilka ćwiczeń na koncentrację uwagi oraz usprawnianie pamięci. Ćwiczenia te mogą być wykonywane w formie zabawy jak i spontanicznie np. w czasie spaceru.

1. Głuchy telefon

Każdemu znana zabawa w głuchy telefon rozwija pamięć. Dziecko ma za zadania dokładnie zdanie, które zostało do niego wypowiedziane.

2. Idziemy na spacer

Zabawę rozpoczynamy mówiąc „Idziemy na spacer i zabieramy…”. Wspólnie z dzieckiem wymieniamy na zmianę przedmioty, które zabieramy na spacer powtarzając przy tym już te wcześniej wymienione, np.

rodzic: Idziemy na spacer i zabieramy czapkę.
dziecko: Idziemy na spacer i zabieramy czapkę i szalik.
rodzic: Idziemy na spacer i zabieramy czapkę, szalik i rękawiczki.
dziecko: Idziemy na spacer i zabieramy czapkę i szalik, rękawiczki i plecak (…)

3. Wierszyki i rymowanki uczone na pamięć

Zaczynamy od krótkich wyliczanek, co jakiś czas zwiększając poziom trudności.

4. Co to za część ciała?

Zabawa polega na szybkim nazywaniu i wskazywaniu na sobie części ciała (dziecko ma je wskazywać na sobie). W ramach utrudnienia i zmylenia dziecka, co jakiś czas pokazujemy na część ciała inną niż nazywana. Dziecko ma za zadanie wskazywać prawidłowo na podstawie usłyszanej instrukcji słownej.

5. Układanie obrazków

Układanie z mniejszych części dużego obrazka. Możemy na sztywnym kartonie wydrukować ulubioną postać z bajki Waszego dziecka. Następnie potnijcie obrazek w niestandardowe kształty (nie tylko w kwadraty i prostokąty – tnijcie pod kątem, wycięty element przetnijcie jeszcze raz itp.) Zadaniem dziecka jest złożyć obrazek w całość.

6. Co było na obrazku?

Przedstawiamy dziecku ilustrację, następnie prosimy, aby przez 30 sekund z uwagą się jej przyglądało. Następnie chowamy zdjęcie i wymyślamy różne pytania dotyczące tego co znajdowało się na przedstawionym obrazku.

7. Powtarzanie sekwencji słów

Powtarzamy dziecku sekwencję słów np. zaczynających się na literę L (Lalka, Listonosz, Lis, Lusterko, Listwa, List, Las, Lornetka) powtarzając ciąg słów dziesięć razy. Następnie prosimy dziecko, aby powtórzyło je samodzielnie. Z czasem można zwiększać ilość słów występujących w sekwencji.

8. Klaszcz za mną

Wyklaskujemy dziecku pewien rytm, następnie prosimy, aby dziecko powtórzyło zaprezentowany rytm.

9. Przypomnij mi

Rodzic czyta dziecku krótkie opowiadanie, a po jego zakończeniu zadaje dziecku szczegółowe pytania dotyczące treści np. Ile było (…)?, Kto pierwszy (…)?, Z czego (…)? Itp.

10. Podkreślanie liter w tekście

Wręcz dziecku wydrukowane opowiadanie. Poproś, aby w ciągu 2-3 minut zaznaczyło na kolorowo wszystkie litery np. „k”. Możesz mieć swój egzemplarz i w tym samym czasie robić to samo. Następnie oboje sprawdźcie, ile liter pominęliście.

4.8/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl