Szukasz logopedy w Łodzi lub okolicy? Zapraszam do kontaktu!

Słowo “analogia” oznacza określenie pewnych cech przedmiotu, na zasadzie jego podobieństwa względem innych przedmiotów. Brzmi skomplikowanie? Zaraz wytłumaczę o co chodzi.

Analogia to szukanie elementów, które są wspólne dla danych obrazków, przedmiotów czy sytuacji. Analogie stosuje się także w przypadku schematów rozumowania w różnego rodzaju sytuacjach. Ćwiczenia przez analogie są niezwykle uniwersalne, ponieważ można stosować je zarówno w obrębie danego tematu, na materiale językowym oraz atematycznym. Wszystkie zadania logopeda dostosowuje do wieku oraz możliwości dziecka. Myślenie poprzez analogię wspomaga naukę poprawności form gramatycznych, stosowania reguł społecznych, nauki matematyki, nauki czytania oraz pisania.

Ćwiczenia oparte na analogii stosuje się głównie u dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi, ponieważ występuje u nich swego rodzaju trudność w nabywaniu kompetencji językowych. Analogia jest metodą rozumowania, w której dziecko uczy się reguł.

Analogia pozwala na manewrowanie między problemami, przenoszenia wiedzy z jednego tematu na drugi. Ćwiczenie przez analogię jest tak samo ważne w rozwoju dziecka, jak kategoryzacje oraz sekwencje.

Myślenie przez analogie wymaga pracy lewej półkuli mózgu. O zależności obu półkul pisałam nieco więcej w artykule “Pamięć symultaniczna kontra pamięć sekwencyjna“, w którym dowiedzie się, jakie możliwości kryje w sobie lewa i prawa półkula mózgu. Lewa pozwala nam dostrzegać różnice i podobieństwa, dokonywać analizy, poznawać reguły.

Przykłady ćwiczeń

przykłady ćwiczeń analogie

  • Dobieranie w pary – zabawę można zrealizować z wykorzystaniem kolorowych obrazków. W pierwszym rzędzie rozkładamy przed dzieckiem obrazki, do których w drugim rzędzie będzie musiał dopasować obrazek pasujący np.: obraz – farby, igła – nitka, szczotka – szufelka.
  • Dopasowywanie – rozkładamy przed dzieckiem obrazki np. samochód, statek, pociąg, samolot (…). Następnie mówimy do dziecka – ten pasuje do tego (np. auto do drogi), ten do tego (np. statek do morza), a tu? Zadaniem dziecka jest znaleźć wszystkie zależności.
  • Co tutaj pasuje? – kładziemy przed dzieckiem figury geometryczne np. wycięte z filcu. Uczymy dziecka reguły – biały trójkąt – żółty trójkąt, białe koło – żółte koło. Kolejnym obrazkiem do uzupełnienia byłby prostokąt. Dziecko ma za zadanie wybrać z rozsypanki figur geometrycznych prostokąt i ułożyć go zgodnie ze schematem na planszy.