Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Czy Twoje dziecko ma problem z budowaniem rozbudowanych wypowiedzi? Jego zasób słownictwa jest ograniczony? Nie potrafi pełnymi zdaniami opowiedzieć co widzi na obrazku? Układanie historyjek obrazkowych sprawia mu problem? Rodzicu, dobrze trafiłeś, ponieważ poniżej podam kilka przykładów na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem nastawione na realizację naszego celu!

Historyjki obrazkowe

Uwielbiam je! W tym przypadku każda historia składa się z sześciu elementów, ale jeśli chodzi o młodsze dzieci to wykorzystuję opowiastki czteroelementowe. Zadaniem dziecka jest ułożyć obrazki w poprawnej kolejności, a następnie uzasadnić swój wybór. Dziecko opowiada o tym co widzi na obrazkach. Niestety wypowiedzi dziecka często odbiegają od tego, co chciałabym usłyszeć J. Dlatego właśnie kieruje się zasadą, że pierwsze opowiada dziecko, a następnie do akcji wkraczam ja – rozbudowuje zdania, nakierowuje na właściwy tor. Zadaniem dziecka jest opowiedzieć historię jeszcze raz, wykorzystując elementy mojej opowieści.

historyjki obrazkowe

Puzzle nazywane przeze mnie „Małpiszonem”

Puzzle są swego rodzaju historyjką obrazkową, z tą różnicą, że dziecko samo decyduje o ciągu wydarzeń (nie ma wzoru, normy, instrukcji). Po ułożeniu przez dziecko całego zestawu, jego zadaniem jest opowiedzieć w jaki sposób małpka spędziła swój dzień.

małpiszon

Kości

Zestaw kości zawierających różnorodne ikonki. Dziecko rzuca kośćmi i z wylosowanych obrazków tworzy opowiadanie. Super zabawa wzbogacająca słownictwo oraz umiejętność tworzenia rozbudowanych wypowiedzi. Dla dzieci, które są niechętne stosuję motywatory w postaci żetonów „Kto ułoży dłuższe i ciekawsze zdanie dostanie dwa żetony, kto ułoży zdanie krótkie dostaje tylko jeden żeton” – działa

kości

Książka „Miasteczko Mamoko”

Książeczka składa się z samych ilustracji. Każda strona przedstawia dzień z życia mieszkańców miasteczka Mamoko. Dziecko może wybrać sobie jednego mieszkańca i poprzez przeglądanie kolejnych stron opowiadać o jego dalszych losach. Innym wariantem jest po prostu opowiadanie o tym co widzimy, doszukiwanie się szczegółów oraz ukrytych przedmiotów (ćwiczenie spostrzegawczości i koncentracji).

mamoko