Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Nieprawidłowe połykanie, połykanie infantylne lub połykanie typu niemowlęcego – trzy nazwy, sens ten sam. Ostatnio dostałam wiadomość od świeżo upieczonej studentki, że zdjęcia języka w pozycji kobry, które ukazałam w artykule dotyczącym Pozycji spoczynkowej języka, są bardzo obrazowe i niezwykle pomocne w ukazaniu pacjentowi na czym należy popracować 🙂 To bardzo miłe, cieszę się, że to co piszę jest pomoce innym. Pomyślałam dziś, że zagadnienie pozycji spoczynkowej języka, a co za tym idzie prawidłowego połykania jest kluczem w terapii wad wymowy. Zatem, jeśli ktoś ma pod swoimi skrzydłami pacjenta z seplenieniem międzyzębowym powinien na tych dwóch kwestiach skupić się w pierwszej kolejności. Do czego dążę.. do tego, że to co mamy w podręcznikach (np. niezwykle cennej Dyslalii obwodowej prof. Pluty Wojciechowskiej) czasami trudno sobie zobrazować.

Poniżej umieszczam przykłady kilku prób połykania. Oczywiście dziecko może prezentować typ połykania w nieco inny sposób niż ten zaprezentowany na poniższych zdjęciach. Przedstawione fotografie są poglądowe.

Napieranie na zęby

Napieranie na zęby podczas połykania

Z językiem na dole

Połykanie z językiem na dole

Z językiem między zębami

Połykanie z językiem między zębami

Z językiem na wardze dolnej

Z językiem na wardze dolnej

Widoczne odchylnie głowy i napięcie warg

Odchylenie brody

Napięcie warg i brody

Napięcie brody i warg

Poprawne połykanie

Poprawne połykanie

Rodzicu! Nieprawidłowe połykanie należy korygować, chociażby ze względu na zgryz własnej pociechy. W tym przypadku współpraca Rodzic – logopeda (a nawet ortodonta) jest niezwykle istotna. Należy liczyć się z tym, że naukę prawidłowego połykania należy kontynuować poza gabinetem logopedycznym. Zachęcam także do przeczytania mojego wpisu o nieprawidłowym połykaniu u dzieci powyżej trzeciego roku.

Zobacz film: Nieprawidłowe połykanie u dzieci i dorosłych