Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Nieprawidłowe połykanie u dzieci powyżej trzeciego – czwartego roku życia to spory kłopot. Rodzice powinni mieć świadomość, że infantylne połykanie może prowadzić do seplenienie międzyzębowego, a nawet powodować wadę zgryzu. Jeśli nie ustąpi w sposób naturalny należy wybrać się na konsultację logopedyczną.

Jak odróżnić dojrzałe połykanie od infantylnego?

Podczas dojrzałego połykania śliny czy pokarmów czubek języka opiera się o podniebienie, a dokładnie o wałek dziąsłowy tuż za górnymi zębami. Język w sposób swobodny wykonuje ruchy pionowe, nie wychodząc przy tym z ust, ponieważ zęby są zwarte. W przypadku połykania infantylnego – inaczej zwanego niemowlęcym – język nie pionizuje się, a spoczywa na dnie jamy ustnej wykonując jedynie ruchy poziome. Dochodzi wówczas do zupełnie odwrotnej sytuacji – gdy pacjent chce połknąć ślinę jego język wydostaje się przez zęby bądź mocno na nie napiera. Nieprawidłowe połykanie łatwo jest dostrzec, ponieważ mięśnie wokół ust pracują mocniej niż zwykle intensywnie się spinając.

Jakie należy wykonywać ćwiczenia?

Przede wszystkim skupić się na pionizacji języka, a co za tym idzie nauki „przyklejania” czubka języka do wałka dziąsłowego. Następnie wykonywać z dzieckiem trening poprawnego połykania śliny, napojów, a następnie pokarmów przy jednoczesnym nieodrywaniu czubka języka z wałka dziąsłowego. Gdy na twarzy dziecka podczas połykania przestaniemy obserwować napięcie, wtedy będzie wiadomo, że proces ten przebiegł poprawnie.

Nie lekceważ problemu połykania

Warto skonsultować się z logopedą, ponieważ problem może być bardziej złożony.

Zobacz film: Nieprawidłowe połykanie u dzieci i dorosłych

Jak zauważyć nieprawidłowe połykanie?

Nieprawidłowe połykanie łatwo jest dostrzec, ponieważ mięśnie wokół ust pracują mocniej niż zwykle intensywnie się spinają.

Do czego może doprowadzić nieprawidłowe połykanie?

Nieprawidłowe połykanie może doprowadzić do seplenienie międzyzębowego, a nawet powodować wadę zgryzu.

Jakie ćwiczenia na nieprawidłowe połykanie?

Ćwiczenia na pionizację języka – nauka „przyklejania” czubka języka do wałka dziąsłowego.

4.8/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl