Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Trzylatek to dziecko ciekawe świata, pełne energii. Sprawnie posługuje się mową, konstruuje wypowiedzi wielowyrazowe, a także zdaniowe. O rozwoju mowy wspominałam w artykule „Etapy rozwoju mowy dziecka do 6 roku życia„.  Zdarza się jednak, że trzylatek nie mówi, bądź wypowiada dosłownie kilka podstawowych słów. Opóźniony rozwój mowy jest coraz bardziej powszechny i w większości dotyka chłopców. Temat ten poruszyłam w swoim artykule „ORM, czyli opóźniony rozwój mowy„. Warto zajrzeć, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma ten sam problem.

Jak zatem wspomóc rozwój funkcji poznawczych dziecka? W jaki sposób ćwiczyć? Jak konstruować zadania, które dziecko miałoby wykonać? Podam kilka przykładów ćwiczeń, które śmiało możecie wykonywać w domu.

Porządki

Na dywanie rozłóż kilka przedmiotów. Zorganizuj przestrzeń tak, aby znalazły się na nim zabawki i ubrania, skarpetki. Poproś dziecko, aby uporządkowało przedmioty według schematu: zabawki na półkę, ubrania do szafy, skarpetki do szuflady.

Kontury

Wybierz kilka przedmiotów gospodarstwa domowego oraz zabawek dziecka np. Widelec, klocek, auto, talerz, szczotka do włosów itp. Na kartce papieru obrysuj kontury każdego z przedmiotów. Poproś dziecko o dopasowanie przedmiotu do konturu.

Określanie położenia

Znajdujecie się w pokoju dziecka, ustalacie, że teraz będziecie zajmować się np. misiami. Wyszukujemy wszystkie misie, które znajdują się w pokoju określając ich położenie. Wykorzystujemy tutaj wyrażenia przyimkowe takie jak: na, pod, przed, za.

Trójkąty, koła i kwadraty

Przygotuj trzy miski. Z papieru piankowego wytnij kształty trójkątów, kółek oraz kwadratów. Znajdź też kilka przedmiotów odpowiadających tym kształtom np. klocek, piłka, szklana kulka itp. Poproś dziecko, aby rozdzieliło figury i dopasowało je do odpowiednich pojemników.

Sekwencje

Z zabawek dziecka wybierz np. lalki i misie, a następnie ułóż na dywanie wzór np. lalka, lalka, miś, miś, lalka. Poproś dziecko o dokończenie sekwencji. Możecie wykorzystać też przedmioty codziennego użytku np. sztućce, buty (taty i dziecka).

4.7/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl