Szukasz logopedy w Łodzi lub okolicy? Zapraszam do kontaktu!

Rozwój mowy dziecka jest kwestią bardzo indywidualną. U jednych dzieci przebiega on szybciej, u drugich “książkowo”, a u trzecich mowa pojawia się ze znacznym opóźnieniem. Różna może być także kolejność pojawiania się nowych głosek w mowie dziecka. Co nieco na ten temat możecie przeczytać w artykule “Etapy rozwoju mowy dziecka do 6 roku życia“. Prócz wpływów środowiska i czynników psychofizycznych rozwój mowy dziecka zależeć może od wielu spraw.

Zasady dbania o rozwój mowy dziecka

 1. Wśród rodziców i dziadków bardzo często spotyka się celowe stosowanie mowy dziecięcej. Proszę mi wierzyć, że “ojoj, synecku, mamunia mówiła, że to jest nu nu! ciuś ciuś” nie sprzyja rozwojowi słownika dziecka, a wręcz przeciwnie – stosowanie ciągłych uproszczeń i zdrobnień staje się dla dziecka normą, którą później ciężko wyeliminować. Dlatego właśnie, mów tak, jak chciałbyś, by mówiło Twoje dziecko.
 2. Zdarza się, że rodzic karze dziecko za jego nieprawidłową wymowę. Dziecko czuje się wtedy zawstydzone, bardzo często zamyka się w sobie i przestaje czuć potrzebę do mówienia. Bądź cierpliwy, zachęcaj do mówienia, wchodź w rolę narratora.
 3. Kolejna kwestia lateralizacja… Jeśli lewa ręka jest ręką dominującą to nie należy przestawiać dziecka na prawą! Taki zabieg może doprowadzić do rozwoju zaburzeń mowy.
 4. Koniecznie zwracaj uwagę na to, czy dziecko oddycha nosem i ma domknięte usta. Oddychanie przez usta jest bardzo niepokojącym objawem, który może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.
 5. Nie porównuj, że dziecko sąsiada mówi o trzy głoski więcej niż Twoje. Każde dziecko rozwija się w swój indywidualny sposób. Jeśli coś Cię niepokoi skonsultuj się z logopedą.
 6. Miej pod kontrolą infekcje uszu, gdyż nie leczone mogą powodować niedosłuch, a w następstwie powstawanie wad wymowy.
 7. Reaguj w sytuacjach, gdy dziecko ssie palec, ołówek bądź rogi poduszki. Długotrwałe ssanie palca może powodować powstaje zgryzu otwartego, a w konsekwencji rozwój złożonych wad wymowy.
 8. Jak najszybciej wyeliminuj smoczek, ponieważ zbyt długie jego używanie rozleniwia język i uniemożliwia kształtowanie się odpowiedniej pozycji spoczynkowej języka.
 9. Zachęcaj dziecko do gryzienia! Ogranicz podawanie papkowatych pokarmów. Podawaj pokarmy, które zmobilizują dziecko do gryzienia np. skórka od chleba, chrupki kukurydziane, jabłuszka (zamiast musów).
 10. Jeśli dziecko ma częste infekcje kataralne, naucz je czyścić nos. Można stosować także np. sól morską, która pomoże w pozbyciu się zalegającej wydzieliny. Zatkany nos zmusza dziecko do oddychania ustami.
 11. Ogranicz wszelkiego rodzaju kubki niekapki na rzecz “zwykłego” kubka o fajnej grafice.
 12. Dbaj o stan uzębienia dziecka, ząbki mleczne też się leczy 🙂 Rodzice często podają dziecku lekarstwa przed snem bądź na śpiku. Syropy zawierają dużo cukru, który osadza się w kieszonkach znajdujących się pomiędzy zębem, a dziąsłem. Doprowadza to do rozwoju próchnicy. Dlatego należy podawać dziecku lekarstwo, a następnie umyć zęby bądź przynajmniej podać do popicia wodę (nie smakową).