Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Autyzm coraz częściej występuje u dzieci, często również bywa przeoczony przez rodziców, którzy nie posiadają na jego temat wystarczającej wiedzy. Jego temat poruszyłam w artykule „Autyzm – zaburzenia mowy i cechy charakterystyczne spektrum autyzmu”. Uważam, że warto wiedzieć co charakteryzuje spektrum autyzmu, mieć świadomość, że dotyka coraz większą liczbę dzieci. Warto wiedzieć co nieco na temat autyzmu, ponieważ wiedza ta przydać się może zarówno w przypadku własnego potomka, jak i dzieci najbliższych znajomych czy rodziny.

Należy mieć świadomość, że autyzm należy dokładnie zdiagnozować oraz traktować indywidualnie, ponieważ różni się on objawami i ich nasileniem. Nie ma dwóch tak samo zachowujących się autystyków. Jedno dziecko będzie wykazywać problemy z kontaktach społecznych, drugie koncentrować na świecie przedmiotów, z kolei trzecie charakteryzować się będzie ciężką postacią autyzmu.

Zakupiłam jakiś czas temu książkę pt. „Zabawy dla dzieci z autyzmem” M. Sobik A. Szczypczyk. Na jej przykładnie chciałabym pokazać, w jaki sposób można zagospodarować czas dziecku z autyzmem.

Przykłady zabaw dla dzieci z autyzmem

Zabawa manipulacyjno-konstrukcyjna – do zabawy potrzebować będziemy dwa pojemniki, szczypce do ogórków, korki po winie. Zadaniem dziecka jest przenieść wszystkie korki z pudełka A do pudełka B. Dziecko dzięki tej zabawie rozwija koordynacje wzrokowo ruchową, zadanie dodatkowo uczy je cierpliwości oraz umiejętności powtarzania czynności.

Zabawa muzyczno-rytmiczna – do zabawy potrzebne będą kartki z rysunkiem stopy oraz dłoni. Obrazki odpowiadać będą dźwiękom – klaskaniu bądź tupaniu. Zadaniem rodzica jest ułożyć szyfr, które dziecko ma za zadanie powtórzyć. Odtwarzanie dźwięku rozwija słuch fonematyczny dziecka, jest także początkiem drogi nauki czytania.

Zabawa edukacyjna – do zabawy potrzebna nam będzie poszewka na poduszkę, do której wrzucamy małe przedmioty np. klucz, łyżkę, korek po winie, spinkę do włosów, klocek itp. Przed dzieckiem rozkładamy obrazki przedstawiające przedmioty znajdujące się w poszewce. Zadaniem dziecka jest za pomocą zmysłu dotyku odgadnąć i dopasować przedmiot pasujący do obrazka. Zabawa rozwija w dziecku umiejętność dostrzegania cech charakterystycznych przedmiotu.

Zabawy plastyczno-techniczne – do zabawy potrzebny będzie duży karton np. w formacie A0, wałek, pędzelki oraz farby (najlepiej w butelkach). Instruujemy dziecko jakie wzory może tworzyć na kartce – kropki, paski, fale, zygzaki. Wymieniamy pędzel z grubego na cienki, zmieniamy kolory farb. Dobrze byłoby, gdyby rodzic miał swój karton, a dziecko swój. Zabawa rozwija zdolności manualne.

Zabawa ruchowa – do zabawy potrzebować będziemy dywan oraz dwie kartki – jedna z napisem TAK, a druga z napisem NIE. Rodzic siada na dywanie, naprzeciwko niego zasiada dziecko. Po środku kładziemy kartki, a następnie pokazujemy jakiś ruch np. unosimy obie ręce ku górze. Jeżeli rodzic pokazuje ruch, a przed tym wskazał kartę TAK – dziecko naśladuje jego ruch. Jeżeli przed wykonaniem ruchu wskazał kartkę NIE – dziecko nie wykonuje powtórzenia. Zabawa ma na celu rozwój umiejętności kontroli własnego zachowania.

Jakie są przykładowe zabawy dla dzieci z autyzmem?

Zabawa manipulacyjno-konstrukcyjna, zabawa muzyczno-rytmiczna, zabawa edukacyjna, zabawa plastyczno-techniczna, zabawa ruchowa.

4.8/5 - (19 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl