Szukasz logopedy w Łodzi lub okolicy? Zapraszam do kontaktu!

Jeśli nie widzieliście poprzedniego wpisu dotyczącego problemu “Jak spędzać czas z dzieckiem wspierając jego rozwój?” zapraszam do przeczytania. Dzisiaj chciałabym poszerzyć zagadnienie, o kolejne kilka przykładów. Wszystkie przedstawione zabawy możesz zorganizować wykorzystując rzeczy znajdujące się w domu np. pudełka po butach, rolki po papierze toaletowym, puste pojemniki po jajkach, kolorowe pompony itd.

Domowy teatrzyk

Co potrzebujecie?

Puste pudełka po butach, skrawki starego materiału, klej, wykałaczki, pacynki, drukarkę, kolorowe kartki

Z pudełka wycinamy przednią część (robimy okno). Następnie z materiału bądź kolorowego kartonu wycinamy kurtynę, którą z łatwością przymocujecie np. taśmą dwustronną, zszywkami bądź klejem. Aktorów możecie wyciąć z gazet bądź namalować samodzielnie. Wyciętego aktora mocujecie do wykałaczki przy pomocy kleju bądź taśmy. Teatr gotowy!

Zabawa rozwija myślenie przyczynowo- skutkowe, zwiększa zasób słownictwa, rozwija dialog, pobudza wyobraźnię.

Malowanie paznokci

Co potrzebujecie?

  • Niepotrzebne lakiery do paznokci, tektura bądź grubszy papier, mazaki

Na tekturze dziecko odrysowuje dłoń swoją oraz Rodzica. Następnie wycina odrysowaną dłoń, rysuje na niej paznokcie. Wykorzystując niepotrzebne lakiery zdobi narysowane paznokcie.

Zabawa rozwija motorykę małą, pobudza wyobraźnię.

Patyczaki

Co potrzebujecie?

  • Tektura, kartka, kolorowe kredki bądź mazaki, ostry nożyk do wycinania, patyczki

Znacie grę Patyczaki firmy Granna? Gra polega na układaniu obrazków z kolorowych patyczków. Dziecko układa kompozycje według wzorów umieszczonych na załączonych planszach bądź tworzy własne układy. Jeśli nie macie oryginalnej gry możecie zrobić ją samodzielnie. Wystarczy, że na tekturze kilkukrotnie odrysujecie szpatułkę bądź patyczek po lodach. Następnie dziecko maluje narysowane patyki farbami oraz wycina. Na osobnej kartce Rodzic przygotowuje planszę do odwzorowania- np. domek, konia, drzewo z układu różnokolorowych patyków.

Zabawka uruchamia procesy analizy i syntezy wzrokowej.

Wieża z rolek

Co potrzebujecie?

  • Rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, farby, pędzelek, figurki, klej, taśma

W czasach, gdy papier toaletowy stał się dobrem luksusowym na pewno znajdzie kilka pustych tektur pod ręką 😉 Z rolek układacie wieże, budujecie zamki itp. Rolki można pomalować farbami, aby powstała budowla nie była “smutna”.

Zabawa rozwija kreatywność, a także motorykę małą.

Układanka

Co potrzebujecie?

  • Wykałaczki bądź patyczki, plastelina

Na początek przygotowujecie kulki z plasteliny, a następnie za pomocą wykałaczek tworzycie budowle. Wystarczy do kulki przyczepiać wykałaczki i budować kolejne piętra budowli.

Zabawa rozwija koordynację oko-ręka, motorykę małą, kreatywność.

Powodzenia i dużo, dużo zdrowia!

Treści logopedyczne wideo już dostępne!

Zobacz znacznie więcej na kanale YouTube!