Gabinet logopedyczny Łódź

Gdy dostaniemy skierowanie do logopedy, dla siebie lub dla naszego dziecka, zawsze będziemy chcieli wybrać sprawdzony gabinet logopedyczny. Łódź ma ich naprawdę sporo. U wielu osób mogą pojawić się wątpliwości co do tego, czy wybrany specjalista jest wystarczająco zaangażowany i czy proponowane leczenie jest właściwe. Warto znaleźć odpowiedni gabinet logopedyczny.

Zadzwońlub napisz
gabinet logopedyczny łódź

Jak wybrać odpowiedni gabinet logopedyczny?

Kiedy okazuje się, że my (kiedy na przykład chcemy iść na studia aktorskie) lub nasze dziecko mamy problemy z prawidłową wymową, najczęściej zaleca się konsultację logopedyczną. Logopeda jak każdy wie, jest to specjalista od wad wymowy. Mało kto wie jak wygląda praca logopedy, głównie dlatego, że nie jest on odwiedzany tak często, jak na przykład stomatolog.

Osoba taka przede wszystkim powinna mieć odpowiednią wiedzę i kwalifikacje do tego, aby stwierdzić gdzie mamy problem, jaka jest jego przyczyna oraz jaką terapię zastosować. Czasami wystarczy tylko rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia, w niektórych przypadkach dochodzi do drobnych ingerencji chirurgicznych, takich jak na przykład podcinanie wiązadełek (tylko w przypadku dorosłych).

Największym problemem dla osób, które szukają skutecznego specjalisty, jest znalezienie odpowiedniego gabinetu logopedycznego. Ciężko przebić się przez gąszcz ofert dostępnych w internecie oraz w poradniach lekarskich. Jeśli szukamy dobrego logopedy, możemy kierować się m.in. stażem pracy jaki posiada. Logopeda taki ma przede wszystkim duże doświadczenie, więc kiedy pomaga nam i naszym dzieciom, zapewne wie co robi i z podobnymi przypadkami spotykał się już w przeszłości.

Z drugiej natomiast strony, starszy logopeda nie zawsze jest na bieżąco z obecnymi trendami leczenia wad wymowy. Młodzi logopedzi zazwyczaj doświadczenia nie mają, ale dysponują bogatym zapleczem teoretycznym, które obejmuje najnowsze techniki i metody leczenia wad wymowy.

Logopedii nie kończą przypadkowi ludzie. Aby uzyskać tytuł logopedy trzeba mieć odbyte około dwustu do trzystu godzin praktyk. Przy wyborze gabinetu logopedycznego warto również zasięgnąć opinii znajomych lub pogrzebać na forach internetowych w celu sprawdzenia komentarzy o interesującym nas logopedzie.

Jak powinien wyglądać gabinet logopedyczny?

Gabinety logopedyczne powstają w różnych miejscach, również w prywatnych mieszkaniach, ale powinny spełniać pewne standardy

Sam gabinet logopedyczny powinien być w miarę przestronny. Zakłada się, że powinien mieć około 12 do 15 metrów kwadratowych powierzchni oraz mieć spore okno (zbytnia ciasnota, może powodować stres u dziecka). Powinien również posiadać małą poczekalnię. W gabinecie powinno być: biurko logopedy, szafki na karty pacjentów oraz dokument, ławka do prowadzenia ćwiczeń oraz zajęć. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone oraz ogólnie sprawiać przyjemne wrażenie.

Każdy gabinet powinien być wyposażony w odpowiednie pomoce logopedyczne. W zależności od preferowanych metod leczenie sprzęt może być różny. W gabinetach logopedycznych możemy znaleźć lustro kontrolne do prowadzenia ćwiczeń, próby grafomotoryczne, gry dydaktyczne, sprzęt multimedialny do odtwarzania dźwięku, testy praksji i gnozji oralnej. W gabinecie może się także znajdować certyfikat wysokich kwalifikacji zawodowych. Certyfikat taki logopeda może uzyskać tylko wtedy, jeśli przez okres co najmniej dwóch lat w wymiarze co najmniej dziewięciu godzin tygodniowo pracuje w zakresie terapeutyczno-diagnostycznym jako logopeda.

Gabinet logopedyczny – opinie

Internet może być źródłem opinii o gabinetach logopedycznych
W internecie znajduje się wiele opinii o gabinetach logopedycznych. Tak naprawdę ciężko zorientować się na co zwrócić uwagę w gąszczu tych chaotycznych komentarzy. Trzeba wziąć pod uwagę to, że zazwyczaj niezadowolony klient będzie wylewał swoje żale, a wyleczonej osobie nawet nie przyjdzie na myśl, aby cokolwiek pisać. Poniżej znajdziesz  przykładowe opinie znalezione w internecie.

Obecnie chodzimy do logopedy z młodszą córką, która robi postępy. Poprzednio (ze starszym synem) również uczęszczaliśmy na terapię. Im wcześniej, tym lepiej.

Natalia z Łodzi

Mama dwójki dzieci

Chciałam iść na studia aktorskie, ale dwukrotnie odpadałam przez niewyraźną dykcję. Okazało się, że mam zbyt przyrośnięte wiązadełko. Szybki zabieg rozwiązał problem.

Wiktoria z Łodzi

Studentka

Gabinet logopedyczny Łódź potrzebny od zaraz?

W Łodzi powstało już wiele gabinetów logopedycznych, a terapeuci stają na głowie, aby spełnić oczekiwania klientów. Dla jednych kluczowa jest lokalizacja (większość gabinetów jest w centrum), a dla innych godziny otwarcia. Na szczęście Łódź się rozwija i przybywa także gabinetów logopedycznych. Wielu terapeutów przyjmuje klientów w swoim domu w godzinach wieczornych lub dojeżdża do domu pacjenta. Kiedyś taka usługa była dostępna tylko w stolicy, a teraz można z niej skorzystać także w Łodzi.