Zajęcia logopedyczne Łódź
Zapisaliście się do logopedy, pierwsza wizyta już za Wami, czas na zajęcia logopedyczne. Wiele osób stresuje się z powodu braku wiedzy o przebiegu takiego spotkania. Nie każdy wie jak się na nie przygotować. Terapeuta na każdym kroku powinien dopasowywać strukturę zajęć do Ciebie oraz Twojej wady wymowy. Zajęcia logopedyczne w Łodzi rządzą się takimi samymi prawami.

Jak wyglądają zajęcia logopedyczne?
Zajęcia logopedyczne, najczęściej są to indywidualne spotkania logopedy oraz dziecka. Taką formę stosuje się, ponieważ dziecko bez obecności rodziców najczęściej jest bardziej wyluzowane, szczególnie jeżeli logopeda postępuje właściwie i wszystkie zadania oraz testy realizuje w formie zabawy, bez nacisku i przymusu.
Zajęcia logopedyczne najczęściej odbywają się raz w tygodniu i trwają około 50 minut. Częstotliwość oraz czas trwania takich zajęć może jednak ulec zmianie w zależności od tego, jakie są potrzeby oraz możliwości dziecka. Jeżeli dziecko ma problemy z koncentracją i jej utrzymaniem dłużej niż przez pół godziny, można zajęcia organizować 2 razy w tygodniu po 30 minut.
Zajęcia mają zazwyczaj określony przebieg, tak aby wejść w swego rodzaju rutynę, do której dziecko będzie przyzwyczajone. Ponadto jest to również wygodne dla logopedy, który jest w stanie systematycznie planować zajęcia w taki sposób, aby daną wadę mógł wybraną metodologią usunąć w założonym okresie czasu (jeśli ten czas się wydłuża, to oznacza, że coś idzie nie tak).
Oczywiście cały plan terapii oraz plan zajęć zależy od tego z jakimi zaburzeniami i w jakim celu dziecko przyszło do logopedy. Na zajęciach mogą być wykonywane różnego rodzaju ćwiczenia. Mogą to być: ćwiczenia mowy, ćwiczenia sprawności układu mowy, zabawy i ćwiczenia grafomotoryczne, jak również gry, które mają na celu poprawić wymowę lub możliwości komunikacyjne.
Większość dzieci uczęszczających na terapię to dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż to najczęściej wtedy wykrywa się pierwsze wady związane z wymową. Z tego powodu stosowanie jak największej ilości gier i zabaw jest jak najbardziej wskazane w takiej terapii. Innymi słowy logopeda nie powinien zanudzić pacjenta.