Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Jakiś czas temu wstawiłam na swój Fanpage moje pierwsze zrobione od dawien dawna selfie z nowo nabytym atlasem anatomicznym.

Wpadłam wtedy na pomysł, że na podstawie tego co w nim ciekawego wyczytam będę przygotowywać dla Was artykuły 🙂 W końcu nie każdy ma w domu atlas anatomiczny!

Selfie z atlasem anatomicznym

Dziś na tapecie temat stawu skroniowo-żuchwowego. Już niebawem, bo z początkiem kwietnia wybieram się na szkolenie „Terapia sensomotoryczna i korekta dysfunkcji ustno-twarzowych”, gdzie zapewne pogłębię ten temat. Ale do rzeczy…

Staw skroniowo żuchwowy zapewne większości z Was kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami – ból, przeskakiwanie w trakcie jedzenia, czy szerszego otwierania ust. Obserwuje się także bóle głowy, dolegliwości w okolicach ucha, a także zbaczanie żuchwy w jedną ze stron. Staw skroniowo – żuchwowy to niezwykle ważny element, gdyż jest niezbędnym narządem odpowiedzialnym za przeżuwanie, połykanie, artykulację, a nawet oddychanie.

Przyczyny dolegliwości w obrębie stawu

Wyróżnia się cztery główne przyczyny schorzeń stawy skroniowo- żuchwowego. Mogą to być wady rozwojowe (np. zmiana kształtu czaszki), nieprawidłowa praca krążka stawowego, zmiany zwyrodnieniowe powstałe w obrębie stawu, a także schorzenia mięśni.

Prawdopodobieństwo powstania patologii w obrębie stawu

  • stany zapalne
  • bruksizm – silne zgrzytanie zębami, ścieranie ich, tzw. „Zjadanie własnych zębów”
  • wady zgryzu, ekstrakcje zębów
  • urazy w obrębie szczęki, podbródka, odcinka szyjnego kręgosłupa
  • mniejsze urazy powstałe w trakcie spożywania posiłków, a także odruchu ziewania
Książka o anatomii - staw skroniowo-żuchwowy

Atlas anatomii człowieka Sobotta. Tom 3.: Głowa, szyja i układ nerwowy

Ruchy występujące w stawie skroniowo-żuchwowym

Staw skroniowo- żuchwowy występuje obustronnie.  Niemożliwe jest zatem poruszenie stawem jednostronne np. tylko z lewej strony. Są one związane ze sobą przez łuk kostny żuchwy. Dzięki specyficznej budowie stawu mamy możliwość unoszenia oraz opuszczania żuchwy, a także jej wysunięcie oraz cofnięcie. Ponadto staw umożliwia nam zachodzenie procesu mielenia pokarmu, gdzie dochodzi do przesunięć na boki.

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Leczeniem stawu skroniowo żuchwowego zajmuje się głównie stomatolog / ortodonta. Do leczenia wykorzystuje się min. licówki, wkłady koronowe, implanty, mosty, aparaty. Ponadto pomóc może fizjoterapia ukierunkowana na zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne.

4.8/5 - (18 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl