Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Usługi świadczone przez internet zyskują na coraz większej popularności. Wizyty u lekarzy online przestały być jakąkolwiek innowacją. Zakupy online stały się codziennością. Praca zdalna, spotkania ze znajomymi, wideokonferencje. To wszystko robimy zza swojego monitora lub siedząc przed telefonem. Większość tradycyjnego świata już dawno przeniosło się do internetu. Podobny trend wszedł także w branżę logopedów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób pyta się czy pracuję jako logopeda online i czy świadczę usługi jako logopeda przez internet. Moja odpowiedź jest oczywiście twierdząca – współpracuję z młodzieżą i osobami dorosłymi jako logopeda online. Widzę w tym wiele zalet zarówno dla Pacjenta, jak i logopedy.

Zajęcia z logopedą online są wygodne

Pod jakim kątem zajęcia online są wygodne dla Pacjenta? Odpowiedź wydaje się oczywista. Nie musisz urywać się z pracy, wychodzić z domu godzinę przed wizytą. Nie musisz się szykować, malować, specjalnie przebierać. Włączasz komputer lub odpalasz aplikację w telefonie, wkładasz słuchawki do uszu i jesteś gotowy. W zasadzie 5 minut wcześniej możesz kończyć obowiązki w pracy, a za chwilę pracować nad swoją wymową. Pomyśl tylko, jak wygodnie jest nie musieć poświęcać czasu na dojazdy. Nie zastanawiasz się czy znajdziesz miejsce parkingowe i ile będziesz stać w korkach. To samo dotyczy zakończenia spotkania. Po 45 minutach zajęć logopedycznych możesz wrócić do swoich obowiązków czy iść na obiad. Oczywiście nie zwalnia to z ćwiczeń między zajęciami 😉

Pod jakim kątem zajęcia online są wygodne dla logopedy? Tutaj można wymienić wiele aspektów. Kwestia logistyki oczywiście też nie jest bez znaczenia. Nie jest to jednak najważniejszy aspekt. Największą bolączką logopedów są odwoływane na ostatni moment zajęcia. Nie chodzi nawet o aspekt finansowy, ale to, że takie sytuacje dezorganizują dzień pracy. Jeżeli Pacjent na ostatni moment (lub nawet od rana tego samego dnia) odwołuje spotkanie, w grafiku tworzy się luka, którą ciężko wypełnić. W efekcie logopeda siedzi i bezczynnie czeka na kolejnego Pacjenta. Logopeda online nie ma tego problemu. Pracując z domu zawsze znajdzie się jakiś dodatkowy obowiązek czy rzecz do wykonania. Na pewno czas nie pójdzie na marne.

Ćwiczenia od logopedy online masz na mailu

Tutaj także dostrzegam obopólną zaletę. Logopeda online prowadzi notatki ze spotkań z danym Pacjentem w formie elektronicznej. Dzięki czemu po jednym kliknięciu dokładnie wie na jakim etapie jest terapia, co teraz Pacjent ma robić i jakie ćwiczenia wykonać. W szybki sposób logopeda może przesłać podsumowania spotkań lub ćwiczenia na kolejne spotkanie dla Pacjenta. Nie musi przenosić notatek tradycyjnych na formę elektroniczną (jak to ma najczęściej miejsce w przypadku tradycyjnych terapii logopedycznych). Dzięki temu Pacjent jest na bieżąco i po chwili może przejść do wykonywania ćwiczeń. Ta informatyzacja jest wygodna dla logopedy online, bo i tak prowadzi wszystkie notatki w wersji elektronicznej, ale także dla Pacjenta, który może sobie wrócić do materiałów z zajęć kiedy tylko ma ochotę.

Skrócony dystans w relacji z logopedą online

Może nie jest ro reguła, ale często zdarza się, że logopeda online ma tak naprawdę bardziej luźną relację z Pacjentem niż logopeda stacjonarnie. Dlaczego? Ano dlatego, że dochodzi do częstej wymiany wiadomości (zarówno na komunikatorach, jak i na mailu). Pacjent może podpytać między spotkaniami o poprawność wykonywania ćwiczeń. Może podesłać filmiki, nagrania dźwiękowe. Po zajęciach online jest często chwila przestrzeni na luźną rozmowę, która może też tą relację pogłębiać (co często ma tak naprawdę też pozytywny wpływ na przebieg samej terapii). To chyba nic dziwnego, że ludzie wolą współpracować z osobami, których darzą pozytywnymi emocjami? Logopeda online może także zaproponować, aby przejść z formalnej formy konwersacji (czyli z Pan / Pani) na formę osobową (czyli na „Ty”). W wielu przypadkach takie działanie pozytywnie wpływa na budowanie relacji, a co za tym idzie – na bardziej owocną współpracę. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji oraz potencjalnej różnicy wieku między logopedą, a Pacjentem.

Logopeda przez internet dla zapracowanych

Niezwykle często dochodzi do sytuacji, że logopeda przez internet współpracuje z osobami, które po prostu nie miałyby realnie czasu na skorzystanie z terapii stacjonarnej. Przykładowo przedstawiciele handlowi, którzy pracują „w terenie”, są w ciągłych rozjazdach poza domem, a do tego wiele czasu spędzają w środkach komunikacji. Nieustannie kombinują jak tu połączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym, a co dopiero myśleć o zajęciach u logopedy. Doba dla taki osób jest zbyt krótka. Dla takich osób wygospodarowanie czasu na wizyty u logopedy jest czymś nie do przeskoczenia. Tutaj też przychodzi z pomocą logopeda przez internet. Zajęcia można „zaliczyć” w pokoju hotelowym, w kawiarni, a nawet w na świeżym powietrzu. Jako logopeda online prowadziłam także zajęcia z Pacjentem, który często podróżował pociągiem. Dla chcącego nic trudnego!

Logopeda online dla nowoczesnych nomadów

Jakiś czas temu trafiłam w internecie na pojęcie „nowoczesny nomada” czy „cyfrowy nomada”. Zgłębiając temat dowiedziałam się, że chodzi tutaj o ludzi, którzy żyją w podróży. Zagadnienie wydaje się dość enigmatyczne i słabo związane z tematem logopedii, ale nic bardziej mylnej. Zwiększająca się popularność pracy zdalnej sprawiła, że nowoczesnych nomadów z polski jest coraz więcej. Co ciekawe, nie tylko młodzi ludzie podążają za trendem pracy zdalnej „na wakacjach”. Celowo używam tu cudzysłowie, ponieważ chodzi tutaj po prostu o mieszkanie w różnych częściach świata, pracy przez internet i zwiedzania jednocześnie. Amatorzy podróżowania 365 dni w roku także mogą mieć problemy z wymową i także mogą chcieć skorzystać z usług jakie świadczy logopeda przez internet. Sama już kilka razy współpracowała z nowoczesnymi nomadami i bardzo miło to wspominam. Ostatni mój Pacjent mieszkał na Teneryfie pracując zdalnie dla polskiej firmy. Mimo tego, że na co dzień nie potrzebował mówić w języku polskim, postanowił popracować nad swoją wymową i skorzystał z terapii online.

Logopeda przez internet dla emigrantów

Dla osób, które wyjechały za granicę w celach zarobkowych, logopeda online to najczęściej jedyne wyjście jeżeli chodzi o leczenie wad wymowy. Dzieci, które dorastają w środowisku, gdzie język polski nie jest ojczystym językiem, mają ciężej jeżeli chodzi o powtarzanie poprawnych wzorców i prawidłową artykulację. Dlatego na zdalne terapie logopedyczne decydują się często rodzice dzieci mieszkający w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w Holandii (popularne kierunki emigracji). Nie tylko dzieci dotyczy ten trend. Osoby dorosłe mieszkające za granicami kraju także pracują nad swoją wymową. Co ciekawe, zdarzają się i tacy, którzy realnie nie potrzebują wymawiać poszczególnych polskich głosek w języku, który używają na co dzień, ale chcą nauczyć się np. polskiego poprawnego R. Być może z myślą, że w przyszłości, jak wrócą do Polski, to chcą mówić poprawnie.

Logopeda online z dala od miejskiego zgiełku

Ze względu na szalejące ceny nieruchomości w dużych miastach, wiele osób decyduje się na budowę domu lub zakup mieszkania z dala od miejskiego zgiełku. Ma to wiele plusów, ale też trzeba pamiętać o tym, że dostęp do logopedy mieszkając 50 km od dużego miasta może być utrudniony. Ten problem może dotyczyć zarówno logopedy dla dzieci, jak również logopedy dla osoby dorosłej czy młodzieży. W takich momentach trzeba się zastanowić, czy jeździć kawał drogi do stacjonarnego gabinetu, czy może nawiązać współpracę z logopedą online. Ta kwestia działa także w drugą stronę. Logopeda online, który mieszka z dala od miasta, nie musi dojeżdżać godzinę w jedną stronę do swojego gabinetu. Oszczędzony czas można wykorzystać w bardziej przyjemny sposób 🙂

Dostęp do logopedy z konkretną specjalizacją

Niektórzy logopedzi specjalizują się w konkretnych wadach wymowy. Są też tacy, którzy pracują konkretnie tylko z dziećmi lub tylko z dorosłymi. Nie wszyscy Pacjenci mają ten komfort, że mogą wybierać wśród szerokiej oferty specjalistów, którzy mają gabinety w promieniu kilku / kilkunastu kilometrów. W przypadku mniejszych miejscowości zazwyczaj jest dostęp do kilku logopedów i niestety nie z każdym możemy złapać dobry kontakt. Jak wiadomo, kluczem do uzyskania efektów terapii (oprócz systematycznej pracy w domu) jest dobra współpraca z logopedą na zajęciach. Dobrze, gdy między Pacjentem, a logopedą jest „chemia”. Jeżeli nieopodal miejsca zamieszkania nie masz logopedy, z którym chciałbyś podjąć współpracę – spróbuj specjalisty poszukać przez internet. Wpisując „logopeda online” w wyszukiwarkę z pewnością znajdziesz szeroki wachlarz potencjalnych terapeutów. Warto wykonać porządny research, poczytać opinie, publikacje i materiały, które logopeda publikuje online. W kilka minut jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba wydaje się nam kompetentna, a przy tym sympatyczna. Warto wiedzieć, że terapia online jest tak samo efektywna, jak ta prowadzona stacjonarnie. Sprawdziłam to już na wielu przykładach.

Ludzie pragną się doskonalić (także online)

Dumnie brzmiące „samodoskonalenie” to trend, który z roku na rok jest coraz bardziej popularny i coraz chętniej promowany w mediach społecznościowych. Najczęściej powiązany jest z dbaniem o swoje ciało, zdrowym odżywianiem, zdobywaniem nowych umiejętności i kwalifikacji. Może jednak dotyczyć każdego obszaru życia, także tego związanego z prawidłową wymową. Co za tym idzie – ludzie dorośli, często na drodze pewnego postanowienia (nie tylko noworocznego 😉 ), chcą popracować nad swoją wymową. Nawet jeżeli realnie nie mają kłopotów komunikacyjnych, ani kompleksów. Nawet gdy nie prowadzą konferencji, nie są kierownikami zespołu, ani nawet nie chodzą do pracy, bo pracują z domu. Chęć nauki wymowy wynika wtedy z faktu, że chcą się doskonalić, likwidować swoje wady, stawiają sobie poprzeczki w każdej sferze życiowej.

Logopedzi mają coraz więcej pracy

Co na to wpływa? Większa świadomość społeczeństwa! Tego akurat doświadczyłam zarówno jako logopeda online, jak również prowadząc stacjonarny gabinet logopedyczny. Z roku na rok ludzie zyskują większość świadomość problemów o podłożu logopedycznym. Coraz więcej mówi się o etapach rozwoju mowy dziecka. Do lamusa odchodzi stwierdzenie, że „dziecko samo z tego wyrośnie”. Co prawda, na dzień dzisiejszy lepiej ta kwestia wygląda w większych miastach, gdzie dostęp do logopedów jest szeroki. Co ciekawe, w przedszkolach zatrudniani są logopedzi, którzy wyłapują problemy u dzieci już na wczesnym etapie i przekazują rekomendację rodzicom, aby poszli ze swoimi pociechami na terapię logopedyczną. Jeszcze 10-15 lat temu takie coś nie miałoby racji bytu, a sam zawód logopedy był kojarzony może tylko z nauką wymowy R czy seplenieniem. Nikt nie brał pod uwagę badań przesiewowych czy zajęć z logopedą w przedszkolu.

Zobacz film: Logopeda online – jak wygląda zdalna terapia logopedyczna?