Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Osoby, które decydują się podjąć terapii logopedycznej, już na wizycie diagnostycznej zadają pytanie: „Proszę mi powiedzieć, jak długo będzie trwała terapia?”. Jest to pytanie pojawiające się nagminnie i u większości logopedów nie budzi zdziwienia.

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tym bardziej, jeśli osobę, z którą będziemy współpracować spotykamy po raz pierwszy. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby móc przynajmniej w minimalnym stopniu określić, jak długo pacjent będzie uczestniczył w terapii?

Po pierwsze rodzaj, ilość i przyczyna zaburzenia

Z pewnością dłuższa w czasie będzie terapia dziecka ze spektrum autyzmu bądź z Zespołem Downa, w porównaniu z małym pacjentem, który nie wymawia głosek szeregu szumiącego.

Innym porównaniem jest seplenienie międzyzębowe trzech szeregów oraz głosek tdn, związane ściśle z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, a także infantylnym połykaniem, na tle braku realizacji głoski R. Im więcej czynników powodujących wadę wymowy, tym prawdopodobnie dłuższa terapia.

Motywacja pacjenta

W przypadku dzieci, mówimy tutaj raczej o motywacji Rodzica, który posłał dziecko na terapię. To Rodzic powinien systematycznie utrwalać materiał w domu, tak, aby z tygodnia na tydzień było widać przynajmniej małe postępy.

W przypadku dorosłego pacjenta, istotne jest, aby świadomie podjął terapię, a nie sugerował się opinią otoczenia. Dorosły sam w sobie musi znaleźć motywację i być świadomym, że terapia będzie od niego wymagać dużej systematyczności.

Konsultacje u specjalistów z innych dziedzin

Bardzo często podczas pierwszego spotkania (diagnozy) logopeda wystawia zaświadczenie o konieczności konsultacji z innymi specjalistami. Może to być wizyta u laryngologa (w przypadku np. przerośniętych migdałów), ortodonty (wad zgryzu, płytki przedsionkowe, trainery), chirurga stomatologicznego (skrócone wędzidełko pod językiem), audiologa (podejrzenie wad słuchu). Niestety w wielu przypadkach Rodzic zwleka z wizytą, co znacząco wpływa na jakość i postęp terapii logopedycznej.

Systematyczność pracy

Niewiele osób podejmujących się terapii zdaje sobie sprawę, że zajęcia z logopedą odbywające się raz w tygodniu nie odniosą świetnych efektów „od razu”, jeśli nie włączymy w terapię tak zwanych prac domowych. Biorąc pod uwagę np. 10 latka z nieprawidłowym ułożeniem języka, zaburzonym połykaniem, nieprawidłową realizacją szeregów oraz głoski R – bez kontroli w zaciszu domowym, jestem przekonana, że terapia będzie rozwlekać się w czasie. Zarówno połykanie, jak i pozycja spoczynkowa wymaga od Rodzica częstej kontroli, tak aby móc zmienić niepoprawny nawyk w prawidłowy wzorzec.

Na koniec dobra rada, zanim zadacie logopedzie pytanie „Jak długo będzie to trwało?”, oczekując odpowiedzi, że „Proszę się nie martwić, niedługo” 🙂 weźcie pod uwagę powyższe punkty i przemyślcie te kwestie.

Zobacz film: Jak długo trwa terapia logopedyczna?

⭐Od czego zależy długość trwania terapii logopedycznej?

Od ilości zaburzeń, chęci i motywacji pacjenta, systematyczności pracy, przeprowadzenia odpowiednich konsultacji ze specjalistami oraz samego kontaktu z logopedą.

5/5 - (2 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl