Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres przystosowawczy do nowych warunków. Początkowo dziecko głównie śpi, je, wydala oraz płacze. Pomimo tego warto pierwszy kwartał życia pozapłodowego wykorzystać do stymulacji rozwojowej poprzez zabawę.

Drodzy Rodzice poniżej znajdziecie kilka propozycji zabaw z niemowlęciem w pierwszych trzech miesiącach życia. Dowiecie się jak bawić się z niemowlakiem, aby wspierać jego rozwój.

Pierwszy miesiąc życia – Kołysz mnie i śpiewaj

W pierwszym miesiącu od przyjścia dziecka na świat zaleca się wykorzystywanie różnorodnych dźwięków. Warto śpiewać dziecku piosenki, modulując głos recytować wierszyki. Dziecko w tym czasie potrzebuje dużo bliskości. Rodzic może kołysać się z dzieckiem przy cichej muzyce. Należy pamiętać, aby podczas zabawy podtrzymywać delikatną główkę niemowlęcia.

Drugi miesiąc życia – Pokaż mi świat

W tym czasie można wprowadzić trening podnoszenia główki. Dziecko kładziemy na płaskiej powierzchni, na brzuchu. Przed nim stawiamy jakiś atrakcyjny przedmiot np. zabawkę. Poruszajcie przedmiotem, wydając z siebie różne dźwięki czy pokazując śmieszne miny. Ta sama zabawka może posłużyć także do zabawy w „Jest, nie ma”. Ważne, aby głos rodzica podczas zabawy był modulowany, energiczny.

W tym czasie warto także rozwijać percepcję wzrokową dziecka. Przeczytaj więcej informacji dotyczących rozwoju zmysłu wzroku u niemowlęcia.

Spacerujcie z dzieckiem po mieszkaniu, opowiadając mu o rzeczach, które się w nim znajdują. Mówcie do dziecka, opowiadajcie o tym czym w danej chwili się zajmujecie. Podejdźcie z dzieckiem do okna, kiedy zacznie wydawać z siebie dźwięki, ponieważ coś go zaciekawiło – kontynuujcie, starajcie się na nie odpowiadać.

Zabawy typu „A kuku! Gdzie jest mama?” bądź „Idzie rak nieborak” również są fajnymi przykładami zabaw z niemowlęciem w pierwszym miesiącu życia.

Przełom drugiego i trzeciego miesiąca – Pobudź moje zmysły

Koniec drugiego miesiąca to doskonały czas na poznawanie świata zwierząt. Ciekawą zabawą może okazać się pokazywanie dziecku kart ze zwierzętami. Przygotujcie do pięciu obrazków przedstawiających jakieś zwierzę np. kot, pies, krowa, świnka, koń. Pokazujcie dziecku kartę, opowiadając jak się nazywa, gdzie mieszka, jaki wydaje odgłos.

Dziecko w tym czasie może poznawać elementy ciała ludzkiego. W jaki sposób? Poprzez dotyk. Wystarczy położyć dłoń dziecka na swojej twarzy, powoli przesuwać rączkę po policzkach, ustach, oczach, nosie, opowiadając dziecku co aktualnie dotyka. Poprzez dotykanie poznawać może różnego rodzaju elementy znajdujące się w jego zasięgu.

Dziecko poznaje świat także przy pomocy węchu. Dlatego od czasu do czasu dajcie swojemu maluchowi do powąchania któryś z produktów spożywczych (np. jabłko, chleb, czekoladę) lub rzeczy, które niemowlę widzi najczęściej (np. puder do pupy). Niemowlę jest w stanie rozpoznać około dziesięciu tysięcy zapachów. Warto także pamiętać, że zmysł węchu i smaku idzie ze sobą w parze, wzajemnie się uzupełniając.

Pobudzanie zmysłu wzroku połączonego z rozwojem ruchowym dziecka doskonale sprawdzi się podczas puszczania baniek mydlanych. Ułóżcie dziecko na miękkim kocyku, puszczajcie nad nim bańki mydlane. Dziecko będzie podążać wzrokiem za spadającymi bańkami. Pracować będzie zarówno jego głowa jak i rączki.

4.7/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl