Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Krótkie wędzidełko podjęzykowe zwane inaczej ankyloglosją może być jedną z wielu przyczyn zaburzeń artykulacyjnych. Jest nim błonka znajdująca się pod językiem, która łączy go z dnem jamy ustnej. Zbyt krótka wyraźnie ogranicza poruszanie się języka co może mieć także znaczący wpływ na spożywanie pokarmów.

Jak zaobserwować ankyloglosję u małego dziecka?

  • Jeśli matka zaobserwuje trudności z karmieniem piersią w pierwszych dniach po urodzeniu powinno być to sygnałem ostrzegawczym. Niemowlę poprzez ograniczone ruchy języka ma problem z uchwyceniem i ssaniem piersi, przez co jest ono nieefektywne, a dziecko nienajedzone.
  • Krótkie wędzidełko łatwo zaobserwować można podczas płaczu niemowlęcia. Jeżeli język przypomina „serduszko” tzn. jego brzegi unoszą się ku górze, a środek ku dołowi to znak, że mamy do czynienia z ankyloglosją.
  • Jeżeli macie problem z samodzielną obserwacją poproście lekarza pediatrę o sprawdzenie wędzidełka podjęzykowego.

Jakie obserwujemy skutki ankyloglosji?

Następstw zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego jest wiele. Są one związane głównie z problemami ze spożywaniem pokarmów i nieprawidłową artykulacją:

  • Trudności ze ssaniem piersi przez niemowlę
  • Wyuczenie nieprawidłowego odruchu połykania – z językiem na dnie jamy ustnej, a nie na podniebieniu tzw. połykanie niemowlęce
  • Trudności z połykaniem pokarmów o gęstej konsystencji
  • Nieumiejętne rozdrabnianie twardych pokarmów
  • Zaleganie pokarmu w jamie ustnej, a co za tym idzie rozwój próchnicy
  • Nieprawidłowa realizacja głosek wymagających pionizacji języka, czyli uniesienia jego czubka ku górze, za wałek dziąsłowy np. „r”

Czy da się jakoś zaradzić problemowi?

Zabieg podcięcia wędzidełka inaczej frenotomii wykonuje się w Polsce w ramach NFZ lub prywatnie. Zanim dziecko zostanie zakwalifikowane do zabiegu powinno pojawić się na konsultacji u logopedy, który przeprowadzi z nim niezbędne ćwiczenia oraz masażyki. Decyzja o podcięciu powinna być indywidualna, skierowana wobec konkretnego dziecka. Osobą decydującą jest opiekun dziecka.

Zabieg trwa kilka minut i wykonywany jest przez stomatologa chirurga w znieczuleniu miejscowym. Po zakończonym zabiegu dziecko wraz z rodzicem wraca do domu.

Podcięcie wędzidełka to usunięcie bariery, która ograniczała język przed ruchem. Niestety samo podcięcie to nie wszystko. Język należy usprawnić, a do tego niezbędne są dalsze ćwiczenia, które podejmuje się już kilka dni po zabiegu.

Zobacz film: Krótkie wędzidełko podjęzykowe – czy może być źródłem wad wymowy?

Dlaczego krótkie wędzidełko podjęzykowe to problem?

Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe wyraźnie ogranicza poruszanie się języka co może mieć także znaczący wpływ na spożywanie pokarmów i nieprawidłową artykulację.

Co zrobić ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym?

Zabieg podcięcia wędzidełka inaczej frenotomii wykonuje się w Polsce w ramach NFZ lub prywatnie. Zanim dziecko zostanie zakwalifikowane do zabiegu powinno pojawić się na konsultacji u logopedy.

Dlaczego warto podciąć wędzidełko podjęzykowe?

Podcięcie wędzidełka to usunięcie bariery, która ograniczała język przed ruchem.