Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Od jakiegoś czasu popularne stało się nagrywanie własnych materiałów na różnego rodzaju platformach wideo. Krótkie filmiki to prosta i szybka forma przekazu. Są coraz częściej praktykowane jako forma reklamy, autopromocji, uwiecznienia wakacyjnej podróży, a także sposobem komunikacji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

O czym należy pamiętać nagrywając vlog-a lub prowadząc spotkanie on-line?

  1. Zastanów się, o czym chcesz powiedzieć.  Możesz wcześniej przygotować krótki scenariusz, który kilkukrotnie przeczytasz na głos przed nagraniem filmu. Nieprzyjemnie słucha się pauz w stylu „yyy…”, „eem…” „także, tak…”. Dodatkowo przyczyną wypowiadania tego typu „słów” może być stres, zbyt szybkie tempo mówienia, a także brak kontroli nad pauzami. Dlatego zrób kilka głębszych wdechów, pomyśl o czymś przyjemnym i świadomie kontroluj własną wypowiedź.
  2. Unikaj monotonii, moduluj ton głosu, staraj się akcentować wyrazy, którymi chcesz podkreślić daną wypowiedź (np. Serdecznie DZIĘKUJĘ za wszystkie subskrypcje i ZACHĘCAM DO POLUBIENIA tego filmu). Dzięki zmianie tonu i wysokości głosu zachęcisz słuchacza do kontynuacji oglądania, nie znudzisz go po kilku pierwszych zdaniach. Warto zwracać także uwagę na takie proste aspekty, jak: opowiadanie ze smutkiem (kiedy mówisz coś smutnego), z przerażeniem, z powagą, z radością, z byciem pod wrażeniem (…). Wszystko zależy od tego co chcesz powiedzieć, miej wówczas na uwadze powyższe emocje, podkreślą one to co chcesz nadać.
  3. Pamiętaj o tym, aby nie mówić w zbyt szybkim tempie, gdyż zmęczysz swojego słuchacza. Kiedy mówisz zbyt szybko, pogarszasz swoją dykcje, stajesz się mniej zrozumiały(ła) dla słuchacza. Jeśli na co dzień mówisz szybko, warto przećwiczyć materiał w domu nagrywając się na dyktafon. Kiedy element wypowiedzi jest ważny, zwolnij tempo, zrób dłuższe pauzy, daj słuchaczowi krótką szanse na zastanowienie się.
  4. Staraj się mówić wyraźnie, nie zapominaj o samogłoskach, gdyż są one nośnikiem wyrazu. Dzięki samogłosce Twoja żuchwa staje się ruchoma, opada i podnosi się. Pracują wówczas także wargi, zaokrąglają się, spłaszczają, wysuwają do przodu. Podobnie dzieje się w trakcie artykulacji głosek szumiących, ciszących oraz syczących. Praca warg i żuchwy w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość wypowiedzi.
  5. Zwróć uwagę na odpowiednie nagłośnienie, ustaw mikrofon w dobrej odległości, dzięki temu bez większego wysiłku będziesz brzmieć odpowiednio głośno.
  6. Usiądź wygodnie, nie kręć się, staraj się mieć wyprostowaną postawę. W brew pozorom postawa ciała także wpływa na artykulację! Jeśli chcesz możesz używać rąk do gestykulacji, jednak niech nie będzie ona przesadna, gdyż odbiorca nie będzie mógł skupić się na przekazie, a jedynie na gestach.
  7. Przed wystąpieniem nagraj się na dyktafon i daj do odsłuchania bliskiej osobie. Sam także postaraj się ocenić swój występ i wprowadzić ewentualne poprawki.

Występowanie przed publicznością dla wielu bywa krępujące. Trzeba liczyć się z tym, że jesteśmy w danym momencie oceniani i narażeni na krytykę. Dlatego warto przemyśleć, w jaki sposób przemówić, jak się zaprezentować, aby wyglądać w sposób naturalny, a także, by zrobić na odbiorcach piorunujące wrażenie.

5/5 - (1 vote)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl