Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Koncentracja uwagi jest kluczem do efektywnej nauki dziecka. O problemach dziecka związanych z deficytem uwagi zapewne mógłby wypowiedzieć się każdy z rodziców. Często podczas pracy z dzieckiem nasuwa się myśli „Czy to ćwiczenie jest dla niego nudne, czy trudne?”, „Ta gra jest świetna, ale chyba tylko dla mnie, skoro po 10 minutach dziecko przestaje być zainteresowane.”. Jak zachowują się dzieci w poszczególnych etapach wiekowych oraz w jaki sposób efektownie pracować nad koncentracją? O wszystkim napisze poniżej.

Czym jest koncentracja?

Koncentracja jest umiejętnością polegającą na dłuższym utrzymaniu uwagi podczas wykonywania danej czynności. Z upływem lat czas skupienia uwagi przez dziecko ulega wydłużeniu i czynniki takie jak hałas nie mają wpływu na dalszy przebieg działania.

Dwuletnie dziecko jest w stanie skupić uwagę na wykonywanej czynności przez około pięć minut. Dziecko między trzecim, a czwartym rokiem życia wydłuża ten czas nawet o dziesięć minut. Dziecko sześcioletnie, które niebawem rozpocznie kształcenie szkolne może skoncentrować się przez około trzydziestu minut. Wraz z momentem rozpoczęcia nauki czas ten ulega wydłużeniu. Dziecko staje się systematyczne, samodzielne i bardziej zmotywowane. Warto wspomnieć, że koncentracja i motywacja idą ze sobą w parze. Kiedy dziecko robi to co lubi, nie myśli o tym, aby się skupiać – koncentracja przychodzi samoistnie.

Co ma wpływ na koncentrację dziecka?

Jest kilka czynników, które negatywnie wpływają na efektywność koncentracji uwagi, a są nimi między innymi:

  • brak zainteresowania tematem zajęć – tak jak wspominałam wyżej, dziecko najchętniej „dotyka” tematów które go interesują
  • niekorzystne oddziaływania środowiskowe oraz  niesprzyjająca atmosfera nauki (nerwy, pośpieszanie, krytykowanie, hałas)
  • niższe aspiracje
  • niższy poziom bądź brak uzdolnień
  • brak motywacji
  • brak motywacji ze strony rodzica dotyczących pokonywania przez dziecko własnych trudności
  • nadmiar cukru, konserwantów oraz barwników w diecie dziecka

Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim nie porównywać wyników pracy dziecka z wynikami rówieśników. Rodzic powinien prezentować postawę wspierającą. Nie powinien wyręczać dziecka z obowiązków szkolnych pod pretekstem „zrobię to szybciej”, a wręcz przeciwnie – dać czas na samodzielne wykonanie zadania. Dziecko powinno mieć stworzoną odpowiednią atmosferę, pozbawioną szumu medialnego, która sprzyjają koncentracji. Dziecko powinno uczyć się samodzielności w wykonywaniu poszczególnych zadań, dzięki czemu będzie miało poczucie odpowiedzialności.

W kolejnym artykule pokażę w jaki sposób bawić się z dzieckiem, aby przy okazji popracować nad jego koncentracją.

4.8/5 - (20 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl