Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Tematem dzisiejszego wpisu jest jeden z bardzo istotnych elementów dykcyjnych, mianowicie ruchy warg. Czy znacie kogoś, kogo wargi w tracie wypowiedzi są niemalże nieruchome? Może do tego wszystkiego żuchwa rozmówcy także pozostaje w pozycji raczej… biernej? Tak? To jaka jest zatem jakość jego wypowiedzi? Można bez problemu zrozumieć każde słowo? Czy wymowa wydaje się być lekko zamazana?

Mamy w języku polskim spółgłoski, które należałoby wypowiadać z przypisanym im charakterystycznym ruchem warg. Czasami je zaokrąglamy, w innych przypadkach spłaszczamy bądź lekko wysuwamy do przodu. I wbrew pozorom jest to dość istotny aspekt związany z wyrazistą wymową.

Ruch warg nie powinien być przesadny, lecz płynny i dyskretny. Pamiętajmy w tym miejscu także o samogłoskach, którym poświęciłam osobny wpis. Wszystkie samogłoski powinny być wypowiadane porządnie, bez pomijania czy skracania.

Na których spółgłoskach są najbardziej widoczne ruchy warg?

  • Szereg szumiący – sz rz cz dż
  • Szereg syczący – s z c dz
  • Szereg ciszący – ś ź ć dź
  • Głoski f w
  • Głoska ł

Przykłady ćwiczeń wzmacniających wargi

  1. Usta ułóż w tak zwany w ryjek, następnie zachowując układ warg, przesuwaj je w lewo, a potem w prawo. Staraj się, aby Twoja żuchwa pozostawała nieruchoma
  2. Połóż zapałkę bądź wykałaczkę pod nosem. Na początku przytrzymuj ją palcami z obu stron Następnie staraj się tak wywinąć górną wargę, by przytrzymywała patyczek samodzielnie.
  3. Na przemian układaj usta w ramkę, a następnie dzióbek, mina przypomina rybę bez wody.

Pamiętaj, aby we wszystkich ćwiczeniach trzymać język w prawidłowej pozycji spoczynkowej.

Zobacz film: Ćwiczenia dykcyjne – ruchy warg