Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Móżdżek został zaznaczony na powyższym zdjęciu na kolor czarny. Jest częścią układu nerwowego, który odpowiada za wykonywanie ruchów oraz regulowanie napięcia mięśniowego. Jakie konsekwencje może nieść za sobą uszkodzenie móżdżku?

Konsekwencje uszkodzenia móżdżku

Jako logopeda do głównych zaliczyłabym dyzartrię. Jest to zaburzenie koordynacji oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych. Do dyzartrii dochodzi na skutek uszkodzenia dróg nerwowych docierających do aparatu mowy, do których zaliczę: krtań, gardło, podniebienie miękkie, język, wargi.

W dyzartrii móżdżkowej obserwuje się także obniżone napięcie mięśniowe, spowolnione tempo mówienia, niemożność wykonania szybkiej zmiany ułożenia języka, mowę skandowaną.

Ponadto móżdżek odpowiada za koordynację ruchową, zachowanie równowagi oraz kontrolę ruchów gałek ocznych.

Istnieje prawdopodobieństwo, iż w wyniku uszkodzenia móżdżku dojdzie do rozwoju choroby Parkinsona.

Dyzartria postępowanie

W przypadku dyzartrii należałoby skupić się na poprawie jakości oddychania, fonacji, a także artykulacji. Mowa jest zazwyczaj skandowana, głos cichy oraz ochrypły, oddech płytki, a narządy artykulacyjne o obniżonym napięciu. Jakie zatem ćwiczenia można wykonywać a tak zwany start?

Poniżej kilka przykładów ćwiczeń, które stosuje się u osoby dorosłej z dyzartrią:

  1. Przymarszczamy nos (przy brwiach), podciągamy do góry skrzydełka nosa, rozluźniamy. Kładziemy palec w bruździe przy nosowej, przymarszczamy nos, podciągamy palcem bruzdę do góry.
  2. Zagryzamy dolną wargę, przytrzymujemy, unosimy górną wargę i pokazujemy zęby. Kładziemy palec przy skrzydełku nosa, w powyższej pozycji pomagamy palcem podciągnąć do góry.
  3. Odsłaniamy górne zęby, rozluźniamy. Układamy palec w bruździe, wyrównujemy i rozluźniamy.
  4. Odsłaniamy dolne zęby, górna warga neutralna, rozluźniamy. Palcem pod kącikiem ust wspomagamy i rozluźniamy.
  5. Szczerzymy pokazując dolne i górne zęby, rozluźniamy. Palec układamy pod dolną wargą i nad górną wargą, rozciągamy i wyrównujemy i rozluźniamy.
  6. Opukujemy opuszkami palców policzki, brodę, czoło. Rozpoczynamy od ucha i do środka czoła nad brwiami, po policzkach i brodę. Mocno pukamy.
⭐Jakie są konsekwencje uszkodzenia móżdżku?

Pod kątem logopedycznym głównym problemem jest dyzartria czyli zaburzenia koordynacji oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych.

⭐Jak postępować w przypadku dyzartrii?

Należy skupić się na poprawie jakości oddychania, fonacji, a także artykulacji.

4.8/5 - (15 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl