Szukasz logopedy w Łodzi lub okolicy? Zapraszam do kontaktu!

Bohaterowie bajek i kreskówek bardzo często obdarzeni są przez swojego stwórcę wadami wymowy. Nie wynika to absolutnie z wady wymowy lektora, który podkłada głos bohaterowi kreskówki. Zabieg ten jest w pełni świadomy i ma na celu nadanie bohaterowi pewnej cechy charakterystycznej.

Zazwyczaj problemy bohaterów związane są z nieprawidłową realizacją głosek, jeśli jednak nieco bardziej zagłębimy się w temat zaobserwować można także jąkanie.

Weźmy pod lupę Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Prosiaczek – w tym krótkim fragmencie, w którym to Prosiaczek ratował swoich przyjaciół z opresji, po tym jak wpadli do głębokiego dołu, zaobserwować możemy przykład jąkania.

Druga postać, czyli Tygrysek – skoczny i energiczny przyjaciel Kubusia Puchatka. Czy udało wam się zaobserwować jaką wadę wymowy posiada?

Seplenienie międzyzębowe – w przypadku naszego tygryska wysuwanie języka miedzy zęby podczas artykulacji głosek s, z, c, dz.

A teraz postać stworzona przez Wolta Disneya – Kaczor Donald. Kultowa postać nadmiernie produkująca ślinę, a także prezentująca wadę wymowy w postaci seplenienia bocznego. Ponadto z tym “kaczym wydźwiękiem” trudno cokolwiek zrozumieć.

Weźmy pod lupę Sylwestra, czyli czarno białego kocur polującego na sprytnego kanarka. Jaką wadę wymowy możemy tutaj usłyszeć?

Seplenienie międzyzębowe z nadmierną produkcją śliny, która podczas artykulacji wydostaje się na zewnątrz .

Ostatnia postać, która chciałabym dzisiaj omówić to podstępny Gru z bajki o Minionkach. Słyszymy tutaj nienormatywną dla języka polskiego wymowę głoski R.

Treści logopedyczne wideo już dostępne!

Zobacz znacznie więcej na kanale YouTube!