Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć trochę o oddechu. Na początek kilka chwil na przemyślenia. Spróbuj wziąć głęboki oddech. Jeszcze raz. Jak zachowują się Twoje ramiona? Unoszą się? A co się dzieje z klatką piersiową?

Unosi się? Niedobrze… zaraz wytłumaczę dlaczego. A jak oddychasz na co dzień? Czy masz otwarte usta? Chrapiesz w nocy? Ślinisz poduszki?

Na wszystkie pytania odpowiedziałeś przecząco? To świetnie, prawdopodobnie nie masz problemu z oddechem fizjologicznym.

Aby żyć oddychamy nosem, z kolei do mówienia pobieramy powietrze zarówno nosem jak i ustami. Mamy zatem dwa rodzaje oddechu:

  1. Oddech, żeby przeżyć
  2. Oddech do mówienia

Aby dobrze śpiewać bądź wygłaszać dłuższe teksty, trzeba umiejętnie oddychać. Nauka oddychania jest żmudna, ale efektywna, gdy chcemy z jej rezultatów skorzystać.

Głęboki wdech potrzebny do mówienia to tak zwany dolnożebrowo-przeponowy. W trakcie głębokiego poboru powietrza dolne żebra rozchodzą się na boki, a ramiona i klatka piersiowa pozostaje raczej w pozycji neutralnej.

Ćwiczenia oddechowe

  • Spróbuj nabrać nosem niedużo powietrza, tak by powłoka brzucha lekko uwypukliła się, a następnie powoli wydmuchaj powietrze. Jeśli westchniesz głęboko – Twoje parzyste dwa dolne żebra rozszerzą się na boki. Przećwicz to kilkakrotnie, a potem, bez westchnienia, rozszerz żebra wdechem. Wdech nie powinien być wymuszony, lecz swobodny
  • Pozycja leżąca. Nogi i ręce rozluźnione. Jedna dłoń spoczywa na mostku klatki piersiowej, druga na brzuchu, powyżej pępka. Wydychaj powietrze kilkoma rzutami, wypowiadając: z – z – z – z oraz z – zzz – z – zzz – z – zzz
  • Pozycja stojąca. Całkowity, pełny wdech to znaczy trójtorowo: brzuch – boki – klatka piersiowa, bez czynnego podnoszenia ramion, bezszmerowy, swobodny, przez nos i usta. Długi, powolny wydech połączony z artykulacją fff… (dolna warga lekko dotyka górnych siekaczy). Chwila pauzy w pozycji bez oddechu. Powtórz 10 razy.

Pamiętaj, że to tylko zarys problemu, a zaproponowane w krótkim materiale ćwiczenia mogą nie dać 100% sukcesu. Zobacz także ćwiczenia oddechowe dla dorosłych.

Zobacz film: Ćwiczenia oddechowe wspierające dykcję