Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Utrata słuchu w trakcie lub przed okresem rozwoju mowy będzie miała swoje następstwa w późniejszej edukacji dziecka niż, gdyby nastąpiła w po 7 roku życia.

Drogi Rodzicu zgłoś się do audiologa:

  • Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko podczas rozmowy z drugą osobą ma wzrok skupiony na ustach rozmówcy
  • Jeśli zauważysz, że dziecko często nadstawia lewe bądź prawe ucho – może to być oznaką jednostronnego niedosłuchu
  • Jeśli Twoje dziecko notorycznie zgłasza, aby podgłośnić telewizor, pomimo tego, że Tobie wydaje się, że jego głośność jest odpowiednia
  • Jeśli Twoje dziecko częściej niż przeciętnie prosi o powtórzenie zadanego mu pytania
  • Jeśli Twoje dziecko ma problem ze zrozumieniem szeptu bądź mowy z odległości 1,5 metra

Diagnoza audiologiczna

Zbyt późna diagnoza audiologiczna, a co za tym idzie opóźnione rozpoczęcie terapii logopedycznej, może w znacznym stopniu spowolnić rozwój mowy dziecka. Zabiegi rehabilitacyjne nie przyniosą oczekiwanych efektów, nawet jeśli miałby być prowadzone przez najwybitniejszym specjalistów, jeśli rodzic nie będzie utrwalał z dzieckiem materiału w domu rodzinnym.

Rewitalizacja wad słuchu polega na zastosowaniu różnorodnych metod, które mają na celu pobudzić twórczość, zbudować motywację, rozwinąć wiarę we własne możliwości. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i tych nieco starszych terapie oparte są na ćwiczeniach, które dziecko odbiera jako zabawę. Przedszkolaki swoją aktywność przejawiają w wszelkiego rodzaju zabawach konstrukcyjnych, ruchowych czy manipulacyjnych.

Metody na rewitalizację wad słuchu

  • Metoda Dobrego Startu – oddziaływająca na dziecko na trzech płaszczyznach – słuchowo – wzrokowo – ruchowej. Dziecko poznaje wielozmysłowo, przez co ćwiczenie jest dla niego atrakcyjniejsze, a co najważniejsze – łatwiej przyswajalne! Najważniejszą rolę odgrywają w tym przypadku trzy elementy: piosenka (słuch), grafika (wzrok), odtwarzanie wzorów graficznych w rytm muzyki (motoryka).
  • Metoda audytywno-werbalna – udział w terapii bierze dziecko, rodzice oraz terapeuta. Ma ona na celu nauczyć dziecko słuchać własnego głosu, innych ludzi, a także dźwięków z najbliższego otoczenia. Należy pamiętać, ze przecież wszystko co nas otacza jest źródłem dźwięków – od śmiechu, kichania po pukanie do drzwi czy dźwięk dzwoniącego telefonu.
  • Drama – inaczej nauka przez doświadczanie. Ma na celu rozwijanie umiejętności wyrażania siebie poprzez dialog i zabawę. Zabawy grupowe pobudzające dziecko niedosłyszące do interakcji społecznych. Przebywanie w grupie przedszkolnej to także rozwój równowagi emocjonalnej, motywacji, poznawanie norm społecznych, nauka samodzielności.

Należy pamiętać, aby nauczanie mowy odbywało się poprzez dostosowanie materiału językowego, uporządkowanego według określonej kolejności. Na każdym kolejnym etapie dochodzić powinno do narastania form językowych, do wzbogacenia słownictwa.

4.8/5 - (19 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl