Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Dla Rodzica spędzanie czasu na plaży z dzieckiem nie oznacza 100 % relaksu. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Gdzie jest? Co robi? Czy nie odchodzi zbyt daleko? Czy nie wchodzi samo do wody? Czy na pewno jest posmarowane? Zamiast puścić dziecko samopas, „niech się bawi z innymi dziećmi” 😉 warto zaproponować wspólną zabawę. Hm… tylko jaką? Tu z poradą śpieszę ja!

Gra w klasy

Na piasku rysujemy planszę, w którą wpisujemy ćwiczone przez dziecko głoski w postaci logatomów np. AŻA, OŻO, EŻE, UŻU. Można także wpisać hasła na różnicowanie głosek np. SZA- ŻA, SZO- ŻO lub SA- SZA- SO-SZO. Planszę najlepiej narysować blisko morza, tak aby dodać grze troszkę emocji- „Musisz przeskoczyć i odczytać pola zanim zaleje je fala”. Huhu ale frajda!

Rzuty do koła

Na piasku rysujemy duże koło, które dzielimy na kilka części. Każda część opisana jest jakimiś wyrazami (np. sosna, suseł, skakanka), a także oznaczona ilością punktów. Im bliżej środka koła tym więcej punktów możemy otrzymać. Stajemy w wcześniej wyznaczonym miejscu i rzucamy do koła np. piłką bądź kamieniem (Uwaga na leżących wokół wczasowiczów!). Wygrywa ten, kto zdobędzie większą ilość punktów i powtórzy bezbłędnie wszystkie wyrazy.

Piłka plażowa

Do plastikowego, plażowego wiaderka wrzucamy zapisane na karteczkach zadania z ćwiczoną głoską np.

  • Wymyśl zdanie ze słowem sowa i sokół.
  • Podaj nazwy trzech rzeczy, które znajdują się w szafie i mają w swojej nazwie głoskę sz.
  • Powtórz bezbłędnie zdanie: Szymon szuka szarego szalika w szufladzie.

Gra może przebiegać tak jak w przypadku „zbijaka”. Kto zostanie trafiony ten losuje zadanie. Jeśli „zbity” został rodzic i jego zadaniem jest powtórzyć trudne zdanie to dziecko ocenia, czy rodzic wykonał je prawidłowo np. czy nie wystawiał języka między zęby podczas artykulacji (międzyzębowość).

Muszelkowe sekwencje

Układanie sekwencji wspomaga stymulację lewej półkuli mózgu, w której to (w większości przypadków) umiejscowiony jest ośrodek mowy. Sekwencje można realizować w przypadku dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Jak to zrobić? Pierw wspólnie z dzieckiem zbieramy na plaży ciekawe kamienie, patyki, a także muszelki. Po powrocie na ręcznik układamy dziecku wzór np. muszla, muszla, patyk, kamień. Dziecko ma za zadanie dokończyć sekwencje tzn. ułożyć dokładnie to samo, dzięki czemu powstanie ciąg zwany sekwencją: muszla, muszla, patyk, kamień, muszla, muszla, patyk, kamień, muszla, muszla, patyk, kamień, muszla, muszla, patyk, kamień.

Życzę pięknej pogody, wspaniałego wypoczynku oraz kreatywnego spędzania wspólnego czasu! 🙂

Zobacz film: Wakacje od logopedii – czy to ma sens?

4.8/5 - (17 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl