Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

W poprzednim artykule przedstawiłam ćwiczenia logopedyczne dla dziecka niewidomego. Pojawił się jednak pomysł, aby wstawić jeszcze kilka innych propozycji kreatywnych ćwiczeń z dzieckiem. Zatem biorę się do roboty.

Przygotowałam dla Was różne ćwiczenia logopedyczne dla dzieci. Załóżmy, że dziecko ma dziesięć lat i chcielibyśmy popracować nie tylko nad jego poprawną wymową, ale i sięgnąć nieco dalej. Powiedzmy, że nasz pacjent ma problemy z tworzeniem zdań, ubogie słownictwo oraz zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Jak zatem możemy przeprowadzić 45 minutowe zajęcia, aby były interesujące i pozwoliły nam na osiągnięcie zamierzonego celu? Poniżej kilka przykładów ćwiczeń logopedycznych.

Wąż wyrazowy

Dziecko ma za zadanie uzupełnić węża (wydrukowanego/ narysowanego) wymyślonymi przez siebie wyrazami z danej dziedziny np. przedmioty, które znaleźć możemy w domu. Kolejny wyraz rozpoczyna się ostatnią literą poprzedniego. Utrudniając dziecku zadanie, przy każdym wyrazie prosimy, aby powiedziało o nim dwa zdania np. Szczotka – Szczotka służy do czesania włosów. Szczotka zbudowana jest z plastikowych patyczków.

Tworzenie zdań

Stwórz zdanie z poniższymi wyrazami:

  • las – zwierzęta
  • kobieta – obiad – małpy
  • Szymon – ogląda – trening – rodzice
  • dzikie – zdobyć – polowanie
  • ptaki – latać – chmury – oglądać
  • pływać – czarne – wąsy – sztuczki – foka
  • drzewo – dziupla – wysoko – liście

Dla urozmaicenia zadania: możecie wydrukować obrazki i zamiast wypowiadać dane słowa, przekazać dziecku odpowiednie obrazki.

Ułóż w całość

Układanie obrazków z pociętych elementów. Świetna zabawa na koncentracje i logiczne myślenie. Ważne, aby obrazek pocięty był w paski o / lub trójkąty. Fale czy zygzaki nie są wskazane.

Co jest za oknem?

Dziecko ma za zadanie patrzeć przez okno przez 1 minutę. Następnie jego zadaniem jest napisanie lub wypowiedzenie nazw pięciu przedmiotów zauważonych za oknem. Liczbę przedmiotów można zwiększyć. Jeśli w pomieszczeniu nie mamy okna, możemy postawić przed dzieckiem kilka przedmiotów, a po minucie schować je i poprosić o opis któregoś z nich np. Lalka – Lalka miała brązowe włosy, czerwoną sukienkę i duże, czarne oczy.

Kto? Co?

Logopeda czyta dziecku krótkie zdania (mogą być opowiadania), a następnie zadaje po jednym pytaniu do każdego z nich.

  • W blaszanym pudełku na nici mieszkał guzik z masy perłowej. Nie był duży. Miał za to cztery dziurki i bardzo ładny odcień. (np. Gdzie mieszkał guzik?)
  • Kiedyś na przykład powiedział szpulce nici, że jest zbyt gruba. Ta zaś tak się tym przejęła, że wyturlała się na dywan, poplątała nawiniętą na nią nić i krawcowa niestety musiała ją wyrzucić. (np. Co guzik powiedział szpulce na nici?)
  • Naparstek obraził się słysząc, że podlizuje się palcom, szydełko zesztywniało ze zdenerwowania, gdy guzik wypomniał mu przyjaźń z włóczką. (np. Komu podlizywał się naparstek?)

Fragmenty opowiadania zaczerpnięte z Adonai.pl

Zobacz film: Jak motywować dziecko do terapii logopedycznej?

4.6/5 - (24 votes)

Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy.

Pracuję jako logopeda online!

🌐 naukawymowy.pl/logopeda-online/

☎️ 797-565-086

📧 justyna@naukawymowy.pl