Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

To w jaki sposób układa się nasz język, kiedy nic nie mówimy, nie pijemy, nie jemy jest bardzo ważne. Wielu rodziców dzieci z wadami wymowy, a także osób dorosłych zgłaszających się na terapię logopedyczną dowiaduje się, że ich język fazie spoczynku jest w nieprawidłowym ułożeniu. Co to oznacza?

Dlaczego to takie ważne?

Temat pozycji wertykalno-horyzontalnej omawiałam jakiś czas temu. Jeśli nigdy nie spotkaliście się z powyższym określeniem, a także logopedycznym hasłem „kobra”, zachęcam do zapoznania się z treścią oraz zdjęciami zawartymi w artykule.

Zapewne osoba, która rozpoczyna swoją terapeutyczną drogę nie przywiązywała uwagi do tego, w jaki sposób układa język w trakcie spoczynku. Wielu ortodontów twierdzi, że język (jeden z silniejszych mięśni w ciele człowieka) jest najlepszym aparatem ortodontycznym, ponieważ ułożenie szerokiego języka na podniebieniu umożliwia prawidłowy rozwój szczęki.

Odpowiednia pozycja

Język w fazie spoczynku powinien swoją masą przylegać do góry, a więc grzbiet i czubek języka powinien dotykać podniebienia twardego. Ważne, aby czubek nie był w bezpośrednim kontakcie z górnymi jedynkami. Powinna być zachowana pewna odległość (około 5 mm), tak by język nie napierał na siekacze.

Negatywne skutki

Dla przykładu, jeśli do gabinetu zgłasza się osoba dorosła, która np. nieprawidłowo realizuje głoskę R bądź brzmienie głosek sz, rz, cz, dż pozostawia wątpliwości, możliwe, że w dużej mierze przyczyną jest nieprawidłowa pozycja spoczynkowa.

Warto dodać, że z pozycją języka ściśle związane jest połykanie. Obie czynności uznawane są za prymarne, a więc fizjologiczne. Obie umiejętności wiążą się z trzymaniem szerokiego języka na górze. Dodam, że ponad 20 głosek języka polskiego, wymaga szerokiego ułożenia języka w jamie ustnej. Jak widać, wszystko się ze sobą łączy.

Zaburzona pozycja spoczynkowa języka to najczęściej przyczyna nieprawidłowego oddychania (torem ustnym, zamiast nosem). Przyczyną mogą być nieprawidłowe nawyki, a także przerost migdałów podniebiennych i/lub trzeciego migdała. Ponadto warto przyjrzeć się temu czy wędzidełko pod językiem ma prawidłową budowę, wszelkim parafunkcją (np. zbyt długie ssanie smoczka, palca, pieluszki), a także temu z czego pije dziecko, jakie pokarmy spożywa.

Można uznać, że prawidłowa pozycja spoczynkowa  (a także sposób połykania i oddychania) to fundament. Dlatego aby dom był mocny, należy zacząć od budowy solidnych fundamentów.