Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Dzisiaj kolejny wpis o rotacyzmie. Nauka wymowy R według moich statystyk najbardziej Was interesuje.

W trakcie mojej praktyki zawodowej niejednokrotnie słyszałam „kiedyś uczęszczałem na zajęcia i kazano mi powtarzać t, d, n”. Okej… Lubię wtedy wyjść z propozycją. „To w jaki sposób mam wypowiadać to t, d, n – naucz mnie”. Otrzymuję zazwyczaj instruktaż w postaci bezwiedne powtarzanie głosek. Nie wiem na ile pacjent nie otrzymał od logopedy konkretnych informacji, a na ile ich nie zakodował, jednak warto mieć na uwadze, że głoska R ma swoje złote zasady.

Język musi być szeroki

Wyobrażasz sobie mówić głoskę R mając język ułożony na sztorc? No nie da rady… chociaż widziałam i takie próby.

Język musi być w odpowiedniej odległości od górnych siekaczy

Przyjmuje się, że na około opuszek palca, tak jak w przypadku pozycji spoczynkowej.

Boki języka luźno przylegające do bocznych krawędzi zębów

Po co? Aby powietrze, które wydostaje się z jamy ustnej, przeszło przez środek, a nie przez boki i w ten sposób potrąciło luźno ułożony czubek języka, wywołując wibrację.

Czubek języka musi być równolegle ułożony w stosunku do dziąsła

Jeśli powstanie jakaś krzywizna, automatycznie przeniesie się to na boki, które przestaną szczelnie przylegać do bocznych krawędzi zębów trzonowych.

Daj sobie czas i odpuść napięcie

Serio, jeśli spinasz się w ciele, to Twój język także to odczuje

Często bywa tak, że zgłaszają się do mnie osoby, które metodą prób i błędów wywołały sobie wibrujące R (często poprawne), ale nie potrafią go użyć w wypowiedziach. Nie powinniście się wtedy poddawać, za wami ogromny sukces! tylko zgłosić się po pomoc do nas logopedów, często wystarczy kilka spotkań, aby R wskoczyło w mowę spontaniczną.

Zobacz film: Złote zasady głoski R