Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Od kilku tygodni jestem posiadaczem aparatu ortodontycznego. Długo zwlekałam z decyzją o jego założeniu. Bałam się, czy jego użytkowanie wpłynie jakkolwiek na jakość mojej wymowy, czy będę w stanie swobodnie wykonywać swój zawód. Obaw było więcej, jak jeść, czy to boli, czy w moim przypadku na pewno jest to konieczne?

Jaka była moja motywacja?

W liceum zaczęły wyrastać mi cztery ósemki. Górny łuk zębowy o dziwo miał tyle miejsca, że zęby jakoś się pomieściły. Na dole sytuacja wyglądała trochę inaczej, ósemki wypchnęły dolne piątki, obróciły trójkę i przesunęły jedynkę, dolny siekacz zaczął ingerować w górny, ścierając jego powierzchnię.

Jeszcze w liceum usunięto obie piątki i zalecono noszenie aparatu ruchomego. Niestety nie byłam wtedy ani zmotywowana, ani systematyczna w noszeniu aparatu na noc. Z uwagi na wykonywany zawód i codzienne pokazywanie swojego uzębienia postanowiłam zrobić ten odważny krok i założyć aparat na górny i dolny łuk.

Pierwsze wrażenia po założeniu aparatu ortodontycznego

Pierwsze dwa dni to mordęga dla warg, które cały czas ocierają się o ciało obce. Na szczęście na otarcia bardzo pomaga wosk ortodontyczny naklejony na newralgiczne miejsca aparatu.

Początkowo zęby były tak tkliwe, że ciężko mówić o normalnym spożywaniu pokarmów. W grę wchodzą raczej pokarmy miękkie, które nie wymagają odgryzania i gryzienia.

Jeśli chodzi o mowę, to w moim przypadku aparat nie ma na nią wpływu. Podejrzewam, że w przypadku aparatów zawierających elementy na podniebieniu, bądź wyciągów, problem ten może występować.

Jak pielęgnować aparat ortodontyczny?

Zęby myję teraz po każdym posiłku, a samo mycie wydłuża się o dobre kilka minut. W skład mojego wyposażenia wchodzą:

  • szczotka elektryczna
  • szczotka manualna
  • pasta
  • płyny do higieny jamy ustnej
  • irygator
  • szczotka do przestrzeni między zębowych
  • wosk ortodontyczny
  • nitka dentystyczna

Konsultacje z ortodontą

Jeśli zastanawiasz się, rozmyślasz i nie wiesz co zrobić, najlepiej zacznij od konsultacji z ortodontą, który zaproponuje odpowiednią formę leczenia.

Dowiedz się jaki aparat w Twoim przypadku jest odpowiedni, ile będzie trwało leczenie, jaki efekt jesteś w stanie uzyskać.

Ortodonta na pewno zaproponuje jakąś satysfakcjonującą formę leczenia. PS. Jeśli jesteś logopedą, pamiętaj, że z aparatem ortodontycznym będziesz odpowiednim przykładem, a dla wielu motywacją do wizyty w gabinecie ortodontycznym.